HalkBank

: Bakan Albayrak'tan önemli açıklamalar! KOBİ'lere büyük müjde yarın açıklanacak

haberi... Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, MÜSİAD Genişletilmiş Başkanlar Toplantısı'nda önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Albayrak, "Devlet destekli alacak sigortası reformunu uygulamaya başladık. Bu uygulama devrim niteliğinde bir uygulamadır. Yarın da KOBİ'lerimiz için Bankalar Birliğimizle 12 bankamızında katılacağı çok önemli bir kredi paketi açıklanacak. Bu da reel ekonomimiz açısından çok önemli." dedi. Albayrak ayrıca, "Ekonomide güzel şeyler oldukça kimlerin rahatsız olduğunu da biliyoruz. Kur, faiz ve enflasyon atağını püskürttük." diye konuştu.

Giriş Tarihi: 9.1.2019 11:52 Güncelleme Tarihi: 9.1.2019 17:13
Son dakika: Bakan Albayrak'tan önemli açıklamalar! KOBİ'lere büyük müjde yarın açıklanacak

Son dakika haberi... Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, MÜSİAD Genişletilmiş Başkanlar Toplantısı'nda önemli açıklamalarda bulundu.

Bakan Berat Albayrak'tan MÜSİAD toplantısında önemli açıklamalar

Bakan Albayrak'ın açıklamalarından satır başları:

TÜRKİYE EKONOMİSİ ETKİNLİĞİNİ HER GÜN ARTTIRMAKTADIR

Türkiye ekonomisi her geçen gün, ağırlık ve etkinliğini artırmaya devam etmektedir. Zamanında attığımız kararlı adımlarla ekonomide normalleşmeye başladık. Belirttiğimiz hedeflere yönelik yapmamız gerekenler ekonomideki kırılganlıklarımızı azaltmak başta olmak üzere ekonomimizi finansal şoklara karşı çok daha güçlü kılmak olacaktır. Döviz kurunda yüzde 20'ye yakın oranda iyileşme kaydettik. Türk lirası pozitif ayrıştı CDS'lerde 230 puan gerileme ile ciddi pozitif gelişme gösterdik.

KUR, FAİZ VE ENFLASYON ATAĞINI PÜSKÜRTTÜK

Ticaret Bakanlığımız açıkladığı verilere göre ihracatımız 168,1 milyar dolar ile en yüksek ihracat rakamına ulaştı. Yıllıklandırılmış cari açık yıl sonu itibariyla 20 milyar dolar olarak gerçekleşecek. Cari açığın milli gelire oranı ise yüzde 3'lerde bir oranda yılı tamamlayacak. Türkiye 3. çeyrekte tüm beklentilerin aksine pozitif büyüme gösterdi. Kur, faiz ve enflasyon atağını püskürttük.

Bakan Albayrak: Kur, faiz ve enflasyon atağını püskürttük

HEDEFLERDEN TAVİZ VERMEK YOK

Birileri sürekli negatif algıyı hakim kılmaya çalışıyor. Hiçbir şekilde YEP'TE ortaya koyduğumuz hedeflerden taviz vermek yok. Merkez Bankası'ndan, Hazine'ye 37 milyar lira gelecek. Ekonomide güzel şeyler oldukça kimlerin rahatsız olduğunu da biliyoruz.

DEVRİM NİTELİĞİNDE UYGULAMA

Ticari alacak sigortası ile satıcı firma konumundaki KOBİ ile KOBİ'den alım yapan alıcı arasında herhangi bir teminata bağlanmamış yurt içindeki vadeli satışlarda doğan alacakların ödenmeme riskine karşı teminat sağlayan bu yapıyı devreye aldık. Yıllardır konuşulan bir uygulamadır. Özellikle ticaretteki güven alt yapısının oluşması noktasında çok önemli bir uygulamadır. Devlet destekli ticari alacak sigortasından hayat dışı sigorta sektöründe faaliyet gösteren tüm sigorta şirketleri, tüm bankalar ve bunların sigorta kapsamındaki tüm KOBİ müşterileri yararlanabilecektir. İlk etapta KOBİ'lerin cirosu 25 milyon TL'ye kadar olan mikro ve küçük işletme kapsamındaki firmalar devlet destekli ticari alacak sigortasından faydalanacaktır. İlerleyen aşamada cirosu 125 milyon TL'ye kadar olan tüm KOBİ'ler ticari alacak sigorta kapsamına dahil edilecektir. Kademe kademe bunu çok daha büyüteceğiz ve KOBİ'lerimizin alacakları devlet destekli bu sigorta ile garanti altına alınacak. Bu uygulama devrim niteliğinde bir uygulamadır.

KOBİ'LER İÇİN YENİ KREDİ PAKETİ YARIN AÇIKLANACAK

Yarın da KOBİ'lerimiz için Bankalar Birliğimizle 12 bankamızında katılacağı çok önemli bir kredi paketi açıklanacak. Bu da reel ekonomimiz açısından çok önemli.

KILIÇDAROĞLU'NA SERT TEPKİ: İKİ ŞEYE SARILMAYI ÇOK SEVİYOR...

Maalesef Türk siyaset tarihinin gelmiş geçmiş belki de en düşük seviyeli gerçeği çarpıtma ve ülkeye zarar veren bir muhalefetle muhatap olduğumuzu hatırlamıyorum. Onların durumu da kolay değil. Niye kolay değil su içer gibi nefes alır gibi yalan söylemekten iftira ile gündemi değiştirmekten, gündemi çarpıtmaya çalışmaktan başka yapacakları iş kalmıyor. İşin kötü tarafı ne biliyor musunuz, kendi tabanının bile ümidini kestiği bir durumla karşı karşıya. Geçen hafta İsrail ile ilgili bir suçlama gerçekleşti. Cevabını aldı. Adamın yüzü bile kızarmadı. Rezil olan o değilmiş gibi yalana ,iftiraya sarıldı. İki şeye sarılmayı çok seviyor. Rezil oldukça yalana sarılıyor, bir de her seçimi kaybettikçe koltuğa sarılıyor. Kendinde başarısızlık görmeyen, kendini kusursuz zanneden böyle bir zihniyetle bizim yapmamız gereken hiç zaman kaybetmemek. Çünkü bizim derdimiz millet ve memleket. Bunun için birileri bizi bir seviyeye çekmeye çalışacak. Biz o seviyeye inme noktasında değiliz. Biz bu ülkeyi çok daha yukarıya çıkarma noktasındayız. O seviyenin muhatabı yargıdır. Diyeceksiniz ki sayısız dava kaybet, kaybet, kaybet, milyonlarca liralık tazminata mahkum ol. İnsanın aklına geliyor devletin gelirleri ile finanse olan bir partinin senin ödediğin yalan ve iftiralardan kaynaklı cezaları kendi cebinden mi ödüyorsun yoksa devletin parası olan partiden mi veriyorsun? Bu biçare çabalara biz muhatap olmayacağız, yargı muhatap olacak. Biz ülkeyi çok daha güçlü, Cumhurbaşkanımızın bize koyduğu büyük ve güçlü Türkiye hedefine koşar adımlarla çalışmaya devam edeceğiz. Biz milletimizin ekmeğini büyütmek, milletimizin refahını artırmak için çalışıyoruz, çalışmaya devam edeceğiz.

Bakan Albayrak'tan Kılıçdaroğlu'na sert tepki: "Rezil oldukça yalan ve iftiraya sarıldı"

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Son dakika: Bakan Albayrak'tan önemli açıklamalar! KOBİ'lere büyük müjde yarın açıklanacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN