Süreci yakından takip eden bankacı anlattı… İşte kurdaki hareketliliğin perde arkası

31 Mart yerel seçimleri öncesi 'yi ekonomik olarak sıkıştırmak isteyen spekülatörler, ekonomi tetikçilerini harekete geçirerek geçtiğimiz Cuma günü dolarda yukarı bir hareketlilik yaşattı. Ancak ekonomi yönetimi ve 'nın pro-aktif yönetimi ile manipülatörler duvara tosladı. Süreci yakından takip eden bir bankacı da, kurdaki hareketliliğin perde arkasını aktardı. İşte o çarpıcı açıklamalar...

Giriş Tarihi: 26.3.2019 12:05 Güncelleme Tarihi: 26.3.2019 17:01
Süreci yakından takip eden bankacı anlattı… İşte kurdaki hareketliliğin perde arkası

31 Mart yerel seçimleri öncesi Türkiye'yi ekonomik olarak sıkıştırmak isteyen spekülatörler, ekonomi tetikçilerini harekete geçirerek geçtiğimiz Cuma günü dolarda yukarı bir hareketlilik yaşattı. Ancak Ekonomi yönetimi ve Merkez Bankası'nın pro-aktif yönetimi ile manipülatörler duvara tosladı. Süreci yakından takip eden bir bankacı da, kurdaki hareketliliğin perde arkasını aktardı. İşte o çarpıcı açıklamalar...

Süreci yakından takip eden bankacı anlattı… İşte kurdaki hareketliliğin perde arkası

Süreci yakından takip eden bir bankacı kurlardaki hareketin arka planını anlattı:

KARA PAZARTESİ YAŞATMAK İSTEDİLER, MERKEZ BANKASI HAMLESİ İLE ENGELLENDİ

Fotoğrafa bakınca şunu söyleyebilirim; bir kara pazartesi yaşatılmak istendi, ama Merkez Bankası hamlesi ile engellendi. Cuma günü yaşanan kur atağından sonra Pazartesi günü piyasaların kısmen sakinleşmiş olmasında, Merkez Bankası'nın açıklamaları ve alınan diğer aksiyonlar etkili oldu.

ULUSLARASI BANKALAR TL'YE KARŞI POZİSYON ALDILAR

Uluslararası bankaların başını çektiği bazı bankalar Türk Lirası'na karşı pozisyon aldı. Cuma günü başlayan yükseliş, Türk Lirası satışları ile dün çok daha ileri taşınacaktı. Merkez Bankası yaşanan atak sonrasında para politikasını daha da sıkılaştırarak piyasaya fonlama sağladığı 1 haftalık Açık Piyasa İşlem ihalelerini durdurduğunu açıklamıştı. Bu hamle ile TL satışının maliyeti yükseldi.

YABANCI BANKALAR...

Swap yoluyla TL borçlanma faiz oranları yüzde 95 seviyelerine yükseldi. Bunda TL'ye karşı döviz satın alıyor olmaları ve TL'sini dövizi satan bankalara ödemek zorunda olmaları da etkili oldu. Yabancı bankaların özellikle döviz alımları karşılığında TL ödemelerinde zorlandığı hatta bazı büyük bankaların temerrüde düştüğü konuşuluyor.

Mevlüt Tatlıyer, "Dolara yönelik alım arttırılmaya çalışıldı"

TÜRKİYE İLE İLİŞKİLERİNİ RİSKE ATARLAR

Giriştikleri bu hamle sonrasında birkaç milyar TL açık ve çok büyük bir maliyeti karşılamak zorunda kaldılar. Türk Lirası'na karşı bu pozisyonu almanın maliyetini üstlenmeleri gerekecek. TL satarak döviz alımı yönündeki bu talebi sürdüremezler. Bu maliyete rağmen bu pozisyonda dururlarsa, Türkiye ile ilişkilerini riske atarlar. Ayrıca yaptırımlarla da karşı karşıya kalabilirler.

Dışarıdaki bu gelişmeler ve pazartesiden itibaren kurda bu geriye gelişten sonra içeride de yerleşiklerin döviz satmaya başladığını gözlemliyoruz.

Kurdaki hareketliliğin perde arkasını Cüneyt Paksoy, canlı yayında değerlendirdi

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Süreci yakından takip eden bankacı anlattı… İşte kurdaki hareketliliğin perde arkası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN