'in , ve 'e ilişkin düşürüldü

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu tarafından, ticaret politikası bozulmalarının küresel ekonomik görünümü "kararttığı" değerlendirmesi yapılarak, , ve ’in 2019 ve 2020’ye ilişkin aşağı yönlü revize edildi.

Giriş Tarihi: 10.9.2019 15:54 Son Güncelleme: 10.9.2019 16:49 ABONE OL
Fitch'in Euro Bölgesi, ABD ve Çin'e ilişkin büyüme tahmini düşürüldü

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Avro Bölgesi, ABD ve Çin'in bu yıl ve gelecek yıla ilişkin büyüme tahminini ticaret savaşı ve Brexit belirsizliğinin artmasından dolayı aşağı yönlü revize etti

Fitch Ratings, "Küresel Ekonomik Görünüm" eylül ayı güncelleme öncesi raporunda, son zamanlarda ABD-Çin arasındaki ticaret savaşında kızışmanın ve anlaşmasız Brexit'in oluşturduğu önemli riskler dahil olmak üzere ticaret politikası bozulmalarının küresel ekonomik görünümü "kararttığı" belirtildi.

AB anlaşmasız Brexit'e hazırlanıyor

GÜMRÜK TARİFELERİ ETKİLİ OLDU

Raporda, söz konusu olumsuzluklar nedeniyle Avro Bölgesi, ABD ve Çin'in bu yıl ve gelecek yıla ilişkin büyüme tahminlerinin aşağı yönlü revize edildiği bildirildi.

Fitch raporunda, ABD'nin Çin'den yaptığı ithalatta gümrük tarifelerini ciddi şekilde artırdığı belirtilirken, Çin'in bu yıla ilişkin ekonomik büyüme beklentisinin 0,1 baz puan düşürülerek yüzde 6,1'e, 2020'ye ilişkin büyüme beklentisinin ise 0,3 baz puan azaltılarak yüzde 5,7'ye indirildiği kaydedildi.

BREXIT EURO BÖLGESİNİ VURDU

Anlaşmasız bir Brexit senaryosunun, gelecek yıl İngiltere'de önemli bir ekonomik durgunluğa yol açabileceğini işaret edilen raporda, Avro Bölgesi büyümesinin anlaşmasız bir Brexit durumunda 0,4 puan düşük kalacağı vurgulandı.

Raporda, dünyanın ikinci büyük ekonomisine sahip olan Çin'in ekonomik olarak yavaşlamasının etkisinin Avro Bölgesi'ndeki son büyüme rakamlarında görüldüğüne işaret edilerek, bölgenin bu yıla ilişkin ekonomik büyüme beklentisi 0,1 baz puan indirilerek yüzde 1'e, 2020'ye ilişkin büyüme beklentisi ise 0,2 baz puan azaltılarak yüzde 1,1'e düşürüldü.

Raporda, ABD ekonomisine ilişkin büyüme tahmininin de bu yıl ve gelecek yıl için 0,1 puan düşürülerek sırasıyla yüzde 2,3 ve yüzde 1,7 olarak revize edildiği bildirildi.

Fitch raporunda, ABD Merkez Bankası Fed'in, aralık ayında faiz oranını 25 baz puan daha düşürmesinin beklendiği ifade ederek, "Küresel Ekonomik Görünüm" güncelleme raporunun, dünyanın 20 büyük ekonomisine yönelik ekonomik tahminlerin dahil edilerek bu ayın sonunda yayımlanacağı bildirildi.

ARKADAŞINA GÖNDER
Fitch'in Euro Bölgesi, ABD ve Çin'e ilişkin büyüme tahmini düşürüldü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA