TÜRKİYE'YE SAYGI DUYUYORUZ AMA...

Giriş Tarihi: 21.9.2015 16:29 Güncelleme Tarihi: 9.12.2016 16:47
Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Sawsan Chebli, Türkiye'nin göçmenler konusunda yaptıklarına saygı duyduklarını belirtirken, Türkiye'yi "güvenli bir geliş ülkesi" olarak nitelemediklerini söyledi. Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Sawsan Chebli, Türkiye'de barınan 2 milyon 200 bini aşkın Suriyeliye ilişkin, "Türkiye'nin yaptıklarına büyük bir saygı duyuyoruz. Türkiye'nin bu konuda yalnız bırakılmaması da çok önemli" dedi. Federal Basın Merkezinde gazetecilerin sığınmacı krizi üzerine sorularını cevaplayan Chebli, Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier'in sığınmacı krizini görüşmek üzere 18 Eylül'de Türkiye'ye gerçekleştirdiği ziyarette Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Dışişleri Bakanı Feridun Sinirlioğluyla görüşmeler gerçekleştirdiğini hatırlattı.\r\n\r\nYALNIZ BIRAKILMAMALI\r\n

Chebli, Türkiye'de barınan 2 milyon 200 bini aşkın Suriyelinin durumlarıyla ilgili şunları söyledi: "Türkiye'nin (Suriyeliler için) yaptıklarına büyük bir saygı duyuyoruz. Türkiye'nin bu konuda yalnız bırakılmaması da çok önemli. Türkiye'nin Avrupa Birliğinin kararıyla bir milyar avroluk yardımla desteklenmesinin de çok önemli olduğuna inanıyorum" Sığınmacı krizinin sadece Türkiye'ye gelen ve koruma altına alınan Suriyelilerden ibaret olmadığını dile getiren Chebli, Avrupa'ya gelen sığınmacıların Afganistan, Afrika, Pakistan ve Irak gibi dünyanın değişik bölgelerinden geldiklerini vurguladı. Chebli, sığınmacı krizi konusunda Türkiye'yi bütün güçleriyle desteklemeye devam edeceklerini belirterek, "Sığınmacı krizi konusunda büyük yük altında olan Lübnan'ı ve Ürdün'ü de destekleyeceğiz" dedi.

\r\n

 Türkiye güvenli bir geliş ülkesi değil"

\r\n

"Türkiye'yi güvenli bir geliş ülkesi olarak sınıflandırabiliyor musunuz?" şeklinde bir soruya Chebli, şu yanıtı verdi: "Jean-Claude Juncker'in AB düzeyinde belirttiği planlara göre, Türkiye'yi güvenli bir geliş ülkesi olarak tanımlamak için farklı düşünceler var. Biz bu konuyla ilgili duruşumuzu ifade ettik. Bu konuya ilişkin süreç de henüz tamamlanmadı. Biz Türkiye'nin güvenli bir geliş ülkesi olarak tanımlanması gerektiği fikrinde değiliz"

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
TÜRKİYE'YE SAYGI DUYUYORUZ AMA...
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN