Türk milletvekiline Ermeni baskısı

Belçika’da hastane yönetim kurulu başkanlığına aday olan Milletvekili Şevket Temiz’e, sözde Ermeni soykırımı iddialarını kabul etmesi için baskı yapıldı. Baskılara boyun eğmeyen Temiz adaylıktan çekildi

Giriş Tarihi: 7.11.2017 23:39 Güncelleme Tarihi: 8.11.2017 09:10
Türk milletvekiline Ermeni baskısı
Belçika'da Sosyalist Parti'nin Brüksel Bölge Milletvekili Sevket Temiz partisi tarafından Brugmann Üniversitesi Hastanesi'nin yönetim kurulu baskanlıgına aday gösterildi. Ancak 'Soykırım Suçlarının Engellenmesi ve Inkarcılıga Karsı Belçika Kollektifi' adlı kurulus, Brüksel Belediye Baskanı Philip Close'a mektup göndererek Temiz'in seçilmesinin "insani degerlere aykırı olacagını" savundu. Brugmann Üniversitesi Hastanesi Doktorlar Heyeti Kurulu da asılsız iddiaları "sartsız" olarak kabul etmemesi durumunda Temiz'in adaylıgını protesto edeceklerini açıkladı. Temiz'e aralarında Ermeni, Süryani ve Yahudi lobisinin de bulundugu yedi dernek tarafından da aynı baskı yapıldı. Durumu Berlin'deki bir hastaneye Yahudi soykırımını tanımayan birinin atanmasıyla karsılastırdıklarını belirten Temiz, bu nedenle Yahudi lobisinin de destegini aldıklarını belirtti.

SİYASİ DEĞİL ETNİK KARAR
Seçimlere katılmayan Doktorlar Heyeti Kurulu'nun daha sonra yedi dernekten imza toplayarak adaylıgına karsı faaliyet baslattıgını anlatan Temiz, itirazın siyasi degil, etnik temelli oldugunun fark edilmesinin ardından kurulun adaylıgına "etnik temelde" karsı çıkmadıklarını belirtmeye basladıklarını anlattı. Mensup oldugu partinin bu iddiaları kabul etmesine ragmen kendisinden kisisel açıklama istemelerinin tamamıyla Türk olmasından kaynaklandıgını vurgulayan Temiz, heyete "Bir Fransız ya da Amerikalı'ya benzer bir sekilde baskı kurma cesaretiniz var mı?" sorusunu yönelttigini belirtti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türk milletvekiline Ermeni baskısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN