Tedbirinizi alın canınız yanmasın

Almanya’da yeni yıl ile birlikte vatandaş pek çok yasal değişiklikle karşı karşıya kalacak. Özellikle araçların emisyon kontrolleri ve maliyenin habersiz denetlemeleri vatandaşların canını sıkacak

Giriş Tarihi: 12.12.2017 11:47 Güncelleme Tarihi: 12.12.2017 11:52
Tedbirinizi alın canınız yanmasın
Almanya'da vergiden çocuk parasına, emeklilikten hastalık sigortasına, sosyal yardımdan asgari ücrete kadar pek çok alanda yeni yıl ile birlikte değişiklikler meydana gelecek. 2018'de maliye, vergi kaçakçılığının önüne geçebilmek için önceden haber vermeden mağaza ve restoranlarda yazar kasa incelemesi yapabilecek. Kredi kartı ve online bankacılığın kötüye kullanımı durumunda tüketicilerin 150 euro olan sorumluluğu 50 euroya düşüyor. Araçlardaki egzoz gazı emisyon testi yeni yılda sıkılaştırılacak. Ölçümün zorunluluğunun yanı sıra yeni araçların eylülden itibaren Emisyon Kategorisi 6C'yi karşılaması gerekecek. Emisyon standardı euro 4 olan araçların kontrolü sıkılaştırılacak.

GELİR VERGİSİNE DÜZENLEME
2018'de temel ödenek 8 bin 820 eurodan 9 bin euroya çıkarken yetişkinlerin gelirleri teker teker vergilendirilecek. Evli veya beraber yasayanların miktarı ise 18 bin euroya çıkıyor. Buna ek olarak yılbaşından itibaren çocuk yardımının 72 euro artarak 7 bin 428 euro yükselebileceği belirtilirken ebeveynler için bu miktarın çocuk basına yıllık vergiden muaf tutulacağı kaydedildi.

SİGORTALININ KATKI ORANI DÜŞECEK
Yeni yılda kadın ile erkek arasındaki gelir eşitsizliğini gidermek için çalışanların bilgi edinme hakkına sahip olacakları belirtildi. 200'den fazla çalışanı olan bir işletmede yeni yılla birlikte çalışanların meslektaşlarının geliri konusunda bilgi isteyebilecek. 54 milyon sigortalının ödemesi gereken ek katkı oranının brüt maaşının yüzde 1,1'den yüzde 1,0'e düşecek. Toplam sigorta katkı payı olan üst sınır yüzde 14,6'nın yarısı is veren tarafından ödenirken yarısı ise çalısan tarafından ödeniyor.

YARDIM MİKTARI ARTACAK

Yeni yılda Hartz IV ismi verilen sosyal yardım, yalnız yasayanlarda 409 eurodan 416 euroya yükseliyor. Çiftlere ise kisi basına 6 euro yükselerek 374 euro ödenecek. Çocuklar için ise aylık oranlar yasa bağlı olarak 3 ila 5 euro arasında artacak. Ebeveynleri ayrı reşit olmayan çocukların bakımındaki asgari oran da yükselecek. Çocukların yasına ve ebeveynlerin gelirine bağlı olarak aylık oranlar 6 ila 12 euro arasında artacak. Çocuk parasında 2 euroluk bir artış olacak. Ilk iki çocuk için 194 euro, üçüncü çocuk için 200 euro, dördüncü çocuk için ise 225 euro çocuk parası ödenecek. Bununla birlikte sadece 6 ay geriye dönük başvuru yapılabilecek.

Cengiz PARLAYAN
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tedbirinizi alın canınız yanmasın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN