Türk dönerini kurtaran kadın

AP’nin en büyük siyasi grubu Avrupa Halk Partisi Sözcüsü Sommer, koladaki fosfat miktarının dönerden fazla olduğunu söyledi. Döner kurtuldu

Giriş Tarihi: 15.12.2017 10:10
Türk dönerini kurtaran kadın
Avrupa Birliği Komisyonu'nun dönerin fosfatlı katkı maddeleriyle hazırlanabilmesini sağlayan yasal düzenlemesine karsı Avrupa Parlamentosu (AP) içinde başlattığı girişimin başarısızlıkla sonuçlanmasında Avrupa Halk Partisi (EPP) Sözcüsü Renate Sommer büyük rol oynadı. AP'nin en büyük siyasi grubu olan EPP'nin Sözcüsü Sommer, oylama öncesi fosfatlı katkı maddelerinin birçok gıda maddesinde kullanıldığını hatırlatıp, "Coca-Cola içerek alınan fosfat miktarı dönerdekinden çok daha fazla" dedi. Sommer'in bu sözleri oylamayı etkiledi. AP içinde Hıristiyan Demokratların (EPP) basını çektigi grup fosfatlı katkı maddelerinin sağlık üzerinde olumsuz etkisi olduğunun kanıtlanmadığını belirtip, kebap endüstrisine zarar verildiği tezini ön plana çıkardı.

KEBAPTAN ELİNİ ÇEK
Bu gruba öncülük eden Alman Hıristiyan Demokrat Parlamenter Sommer, oylama öncesi yaptığı açıklamada, "Panik ortamı yaratılmasını engellemek ve Avrupa'da kebap yasağının önüne geçmek için grubumuz elinden gelen her seyi yapacaktır" seklinde konuştu. EPP grubunun konu hakkında hazırladığı basın bildirisinde 'Hands Off the Kebap' (Elini Kebaptan Çek) sloganı kullanıldı. Sosyal Demokrat Grup (S&D) ise döner kebap yasağının "söz konusu olmadığını", fosfatlı katkı maddelerinin geleneksel dönerde kullanılmadığını, sadece bazı durumlarda eti "bütün tutmak için" başvurulan bir yöntem olduğunu belirten bir açıklamada bulundu. Açıklamada, fosfatlı katkı maddelerinin "etin su tutma kapasitesini ve böylelikle yapay olarak ağırlığını arttırdığı" da not edildi. AP içinde Sosyal Demokrat ve çevreci gruplara mensup parlamenterlerin girişimiyle hazırlanan ve fosfatlı katkı maddelerinin döner kebap hazırlanışında kullanılmasının engellenmesini amaçlayan karar tasarısı genel kuruldaki oylamada sadece üç oy farkla gündemden düşmüştü.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türk dönerini kurtaran kadın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN