Türkçe dersimize kimse karışmasın

Berlin Eyaleti, beş semtte Türkçe dersini kendi verecek. Türkiye karşıtı öğretmen endişesi taşıyan Türkler, “Bırakın Türkçeyi kimden öğreneceğimize biz karar verelim” diyor

Giriş Tarihi: 25.12.2017 10:38
Türkçe dersimize kimse karışmasın
Türkiye'nin Berlin Baskonsolosluğu'na bağlı öğretmenlerin verdiği Türkçe dersinin "fazla dini ve milliyetçi" olduğu gerekçesiyle engel çıkaran Berlin Eyaleti, eylem planını hazırladı.

Eyalet olarak Türkçe dersi vermek için harekete geçen Berlin, beş ayrı pilot bölge belirledi. Şubat ayından itibaren Berlin Eğitim Senatörlüğü birinci, ikinci ve üçüncü sınıf öğrencilerine Türkçe dersi verecek. Friedrichshain-Kreuzberg, Charlottenburg-Wilmersdorf, Tempelhof-Schöneberg, Mitte ve Neukölln semtlerinde verilecek dersler, konsolosluğun verdiği Türkçe derslerine rakip olacak. Derslerin verileceği semtler belirlense bile, henüz hangi okullarda Türkçe öğretileceği daha kesinlik kazanmadı. Eğitim Dairesi Baskanı Beate Stoffers Alman basınına yaptığı açıklamada, ilgili okullarla bir görüşmenin yapıldığını ve halen konuşmaların sürdüğünü bildirdi.

İŞBİRLİĞİ Mİ YAPILACAK?
Berlin'i en çok düşündüren ise Türkçe derslerini kimin vereceği. Kadrosunda çok az sayıda Türkçe öğretmeni olan eyalet, bunun için Halk Eğitim Merkezleri (VHS) ile işbirliğine gitmeyi düşünüyor. Derslerin sınıf büyüklüğüne göre 12 ile 20 öğrenci arasında bir gruba verileceği öğrenilirken, müfredatın da hazırlandığı açıklandı. Derste özellikle dile ve ülkenin tanınmasına ağırlık verileceği bildiriliyor. Ancak eyalet kadar Türk aileler de bu dersleri kimin vereceğini merak ediyor. Aileler, öğretmenlerin FETÖ mensubu veya Türkiye karşıtı örgütlenmelere bağlı kurumlardan gelmesinden endişe ediyor. Berlin'de halen 90 okulda verilen Türkçe anadil derslerine yaklaşık 2 bin 300 öğrenci katılıyor. Bunların 600'ü Neukölln semtindeki okullarda okuyor. Kalan öğrencilerin bölgelere göre dağılımı ise söyle: Friedrichshain- Kreuzberg (525), Reinickendorf (315), Tempelhof-Schöneberg (308), Charlottenburg-Wilmersdorf (293), Spandau (109), Steglitz- Zehlendorf (85) ve Treptow- Köpenick (58).

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkçe dersimize kimse karışmasın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN