Hükümetle polise mahkeme tokadı

Çanakkale Şehitlerini Anma Günü’nü sudan sebeplerle iptal eden Baselbiet Kanton Hükümeti, mahkemede rezil oldu. Mahkeme, yasak kararına itirazın ele alınmamasını sert dille eleştirdi

Giriş Tarihi: 9.2.2018 09:45
Hükümetle polise mahkeme tokadı
İsviçre'nin Basel Landschaft Kanton Mahkemesi, geçtiğimiz yıl Çanakkale Şehitlerini Anma Günü'nü iptal eden Kanton Hükümeti ve polisini haksız buldu. İsviçre Ülkü Ocağı, etkinliğin iptal edilmesinden sonra iptal kararına itiraz etmiş, ancak Kanton Hükümeti Haziran 2017'de, "Bir daha böyle bir etkinlik olmayacak. Zaten etkinliğin tarihi de geçti" diyerek, itirazı dikkate bile almamıştı.

HAKSIZLIK YAPMIŞLAR
Bunun üzerine Ülkü Ocağı, karara mahkeme nezdinde itiraz etmişti. Beş hâkimin yer aldığı davada mahkeme simdi Kanton Hükümeti'nin "haksız yere itirazı kaale almadığına" hükmetti. Karara göre derneğin itirazı geriye dönük olarak incelenecek. Toplantı ve fikir özgürlüğünün önemine dikkat çeken mahkeme, bunun kısıtlanmasının ancak çok istisnai durumlarda mümkün olabileceğini söyledi.

İTİRAZ DEĞERLENDİRİLMELİYDİ
Simdi Kanton Hükümeti, yasağın gerekçesini açıklamak ve derneğin de itirazını değerlendirmek zorunda. Hükümetin öne sürdüğü "güvenlik gerekçelerinin" hukuki olarak incelenmesi gerektiğini belirten bir hâkim, "Bunun geriye dönük de mümkün olması lazım. Aksi taktirde her etkinlik baslamasına kısa süre kala polis tarafından yasaklanabilir. Daha sonra da bu yasağın hukuki olup olmadığı denetlenemez" dedi.

REFERANDUM ENGELİ
Mahkeme başkanı aynı zamanda, yapılacak etkinliğin özel bir salonda yapılmak istendiğine dikkat çekti. 18 Mart 2017'de düzenlenmesi planlanan etkinlik, Reinach kasabasında yapılacaktı. Polis, Basel Landschaft Kantonu Güvenlik Dairesi ile yaptığı görüşmenin ardından, etkinliğin düzenlenmesine bir gün kala, etkinliği yasaklamıştı. Polis "güvenlik" gerekçesi öne sürse de, yasak kararının, PKK'lıların ve Türkiye düşmanlarının başlattığı "Etkinlikte referandum için 'evet oyu' istenecek" kampanyası sonucu alındığı biliniyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hükümetle polise mahkeme tokadı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN