Sırtıma bastılar kocamı vurdular

Alman polisi tarafından infaz edilen Hamit Paksoy'un eşi Agnes Paksoy’dan kan donduran ifadeler... “Sis bombası attılar, sırtıma basarak içeri girip kocamı öldürdüler.”

Giriş Tarihi: 13.2.2018 09:34
Sırtıma bastılar kocamı vurdular
Almanya'nın Wuppertal kentinde polislerin kurşunlayarak öldürdüğü Türk vatandaşı 43 yaşındaki Hamit Paksoy'un eşi Agnes Paksoy, olay günü yaşadıkları dehşeti SABAH'a anlattı: Bir gürültü oldu, 'Ne oluyor' demeye kalmadan, polisler kapıyı kırıp içeri girdi. Sis bombası attılar, göz gözü görmüyordu. Bir polis benim sırtıma bastı, diğeri de buna tepki gösteren kocam Hamit'e tabancayla ateş etti."

ÖLDÜRMENİZ Mİ GEREKİYORDU
Agnes Paksoy, polislerin iki el ateş ettiğini duyduğunu belirterek, "Ambulans gelene kadar kocam ölmüştü. Polislerin aralarında konuşurken birinin, 'Bir şeyler ters gitti' dediğini duydum" diye konuştu. SABAH'a, "Hamit Paksoy hakkında tutuklama kararı vardı" açıklaması yapan Essen Emniyet Müdürlüğü, "Öldürmeniz mi gerekiyordu" sorusuna yanıt veremedi.

POLİS ÜZGÜNMÜS!..
Emniyet Sözcüsü, "Olayda özel tim kullanılması, polise kişinin veya belki çevresinin tehlikeli olabileceği bilgisinin verildiğini gösterir. Çünkü her baskına özel ekip gitmez. Biz öncelikle insan yaşamını korumak için çaba gösteririz. Buna rağmen bu olayda böyle üzücü bir gelişme yaşanmasından dolayı üzgünüz" diye konuştu.

BASINDAN ALGI OPERASYONU
Osmanen Germania grubu aylardır Alman basınında hedef gösteriliyor. Alman basını polisin bir insanı öldürmesi olayının insani yönden algılanmaması için algı operasyonu yürütüyor. Basın, "Ölen zaten Osmanen üyesiymiş", "Milliyetçi Türkmüş" gibi algı ifadeleriyle olayı küçültüyor.
Aydın Doğan'ın Hürriyet gazetesi de haberi Alman ırkçıların lisanıyla verdi. Hürriyet haberi, "Almanyalı Osmanlıya Polizei kurşunu" başlığıyla duyurdu.

ADLİ MAKAMLAR HESAP SORMUYOR
Avrupa Türk İslam Birliği (ATİB) Genel Başkanı İhsan Öner, polisin görevinin zanlıyı adalete teslim etmek olduğunu dile getirdi. Öner, "Polis, kendisi adalet uygulayamaz. Suçluları adalete teslim etmekle mükelleftir. Polise güven kırılırsa 'Ortaçağ'da mı yaşıyoruz' düşüncesi hâkim olur. Polis o kurşunları kendini korumak için sıkmamışsa durum vahim. Adli makamların polislerden ciddi biçimde hesap sormaması üzerine bu tür vakalar oluşuyor" dedi.

KONSOLOS GÜREL: TAKİPÇİSİYİZ
Düsseldorf Başkonsolosu Şule Gürel, olaydan hemen sonra Wuppertal Emniyet Müdürlüğü ile temasa geçtiklerini belirtti. Gürel SABAH'a şunları söyledi: Soruşturmanın Essen Emniyeti tarafından yürütüldüğü belirtilerek bilgi verilmedi. Konsolosluğumuzun avukatları Essen'den bilgi almak isteyince, bu kez 'Biz sizin konsolosluk olduğunuzu nerden bilelim' gibi komik bir yaklaşımda bulundular. Bu işin sonuna kadar takipçisi olacağız. Burada bir yargısız infaz söz konusu. Ölen vatandaşımızı tutuklayıp yargı önüne çıkarabilirlerdi. Bu olayın aydınlatılması için elimizden geleni yapacağız.

Çağlayan AKTÜRK / WUPPERTAL

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sırtıma bastılar kocamı vurdular
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN