SPD’de kadın ayaklanması

Lange, SPD’nin genel başkanlığa getirmek istediği Nahles’in karşısına aday olarak çıktı. Parti içindeki diğer önemli kadın isimler, yeni adaya karşı harekete geçti

Giriş Tarihi: 15.2.2018 09:46
SPD’de kadın ayaklanması
Almanya'da oyları dibe vuran Sosyal Demokrat Parti'de (SPD) kadınlar ayaklandı. İstifa eden Genel Baskan Mantin Schulz'un, "Yerime Meclis Grup Baskanı Andrea Nahles'i öneriyorum" demesi, partide tepkilere yol açtı. Partide özellikle ağırlığı olan kadın siyasiler, buna karsı çıkınca, SPD yönetimi mecburen geçici genel başkanlık görevine Olaf Scholz'u getirmek zorunda kaldı.

NAHLES'E DESTEK
Geçici genel başkanlığı döneminde, asıl başkanlık seçimine kadar olan süre içinde yıpranmaması için geri planda tutulan Nahles, buna rağmen tepki gördü. Flensburg Büyükşehir Belediye Baskanı Simone Lange, önceki gün adaylığını açıklamıştı. 41 yaşındaki Lange'nin çıkışına partide ağırlığı olan kadın siyasiler karşı çıktı.

SPD Genel Baskan Yardımcısı ve Rheinland Pfalz Eyalet Başbakanı Malu Dreyer, "SPD'yi bu zor durumda yönetmek isteyen Nahles'e müteşekkirim. Eminim ki Andrea Nahles iyi bir genel başkan olacak" diye Nahles'e destek verdi. SPD'nin diğer Genel Baskan Yardımcısı, Mecklenburg Vorpommern Eyaleti Başbakanı Manuela Schwesig de Nahles'e sahip çıktı.

SPD Baden Württemberg Teşkilatı Baskanı Leni Breymaier ise Flensburg Büyükşehir Belediye Başkanı Simone Lange'yi hedef aldı. Breymaier, Lange'nin aday olmasını uygun bulmadığını söyledi.

OYLAMA BAŞLAYACAK
22 Nisan'da Wiesbaden'de yapılacak genel kurula kadar partiyi en kıdemli genel başkan yardımcısı olan Olaf Scholz yönetecek. Yaklaşık 464 bin SPD üyesi, 20 Şubat ile 2 Mart arasında, CDU/CSU ile SPD arasında üzerinde uzlaşmaya varılan koalisyon sözleşmesini oylayacak. Onay çıkması halinde, koalisyon hükümeti kurulacak. Aksi halde, seçimler yenilenecek.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
SPD’de kadın ayaklanması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN