Almanya işsizler için en riskli AB ülkesi

Eurostat’ın verilerine göre Almanya, işsizlerin en fazla yoksulluk riski yaşadığı AB ülkesi. Ülkede işsiz bir birey için yoksulluk riski yüzde 70,8

Giriş Tarihi: 1.3.2018 09:53
Almanya işsizler için en riskli AB ülkesi
Avrupa İstatistik Kurumu Eurostat'ın açıkladığı verilere göre, Almanya'daki issizler için diğer Avrupa Birliği ülkelerindeki issizlere kıyasla yoksulluk daha büyük risk. Eurostat'ın 2016 yılı verilerine dayanılarak yaptıgı analiz, Almanya'da issiz bir bireyin yoksulluk çekme riskinin yüzde 70,8 oranında olduğunu ortaya koydu. Rapora göre Litvanya, yüzde 60,5 yoksulluk riskiyle issizler için en kötü ikinci ülke olurken, üçüncü sırada yüzde 55,8 riskle Letonya bulunuyor. Issizler için en az yoksulluk riskinin oldugu ülkeler ise Fransa, Kıbrıs ve Finlandiya. Üç ülkede de issizlerin yoksullukla karşılaşma riski yüzde 40'ın altında. Issizlerin yoksulluk riski AB ortalamasında ise yüzde 48,7. 2006 yılında bu oran yüzde 41,5 düzeyindeydi. Rapordaki tespitler 16-64 yas arasındaki issizlerin durumuna dayanıyor.

HÜKÜMET SORUMLU
Sol Parti Es Baskanı Katja Kipping, raporun sonuçlarından 2013 yılından bu yana koalisyon hükümetinde yer alan Birlik Partileri (CDU/CSU) ile Sosyal Demokrat Parti'yi sorumlu tuttu. Eurostat'ın verilerini "Hristiyan Birlik partilerine ve Sosyal Demokrat Parti'ye (SPD) patlayan bir tokat" olarak niteleyen Kipping, "Koalisyon hükümetinin bu feci duruma çare olması gerektiğini, ancak görünüşe göre herhangi bir şeyi değiştirme arzusunda olmadıklarını" söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Almanya işsizler için en riskli AB ülkesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN