Norveç Varlık Fonu'nun Türkiye'deki yatırımı 1 milyar doları aştı

Dünyanın en büyük varlık fonu, 2017 sonu itibarıyla Türkiye'de toplam 1 milyar 299 milyon dolar yatırım gerçekleştirdi.

Giriş Tarihi: 2.3.2018 11:59
Norveç Varlık Fonu'nun Türkiye'deki yatırımı 1 milyar doları aştı

Norveç'in 1 trilyon dolarlık devlet varlık fonunun, 2017 sonu itibarıyla 1 milyar 299 milyon dolarını Türkiye'deki farklı şirketlerin hisse senetleriyle değerlendirdiği ortaya çıktı.

AA muhabirinin Norveç Varlık Fonu'nu yöneten Norges Bank verilerinden derlediği bilgilere göre, fon, varlığının bir bölümünü geçen yıl çeşitli alanlarda faaliyet gösteren ve Borsa İstanbul'da işlem gören farklı ölçekteki 51 şirketin hisselerine yatırdı.

Dünyanın en büyük varlık fonu olan Norveç Varlık Fonu'nun söz konusu Türk şirketlerinin hisselerine yaptığı toplam yatırım 1 milyar 299 milyon doları bulurken, portföyünde Aygaz AŞ, Kardemir Karabük Demir Çelik Sanayi ve Ticaret AŞ, Tüpraş Türkiye Petrol Rafinerileri AŞ, Enka İnşaat ve Sanayi AŞ, Petkim Petrokimya Holding AŞ, Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları ile Ulusoy Elektrik İmalat, Taahhüt ve Ticaret AŞ olmak üzere 7 enerji şirketinin hisseleri de yer aldı. Fonun bu 7 Türk enerji şirketindeki ortaklık hisse değeri 228 milyon dolar olarak kayda geçti.

Varlık fonunun geçen yılın sonunda Türkiye'deki en büyük enerji yatırımı, 86 milyon 235 bin dolarla Tüpraş Türkiye Petrol Rafinerileri AŞ'ye yapılırken, bunu 80 milyon 187 bin dolarlık Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları hissesi izledi.

EN BÜYÜK YATIRIM AKBANK'A

Norveç Varlık Fonu'nun, Türkiye'deki yatırımlarından en büyük payı ise Akbank aldı. Akbank'ın yüzde 1,38 hissesine sahip olan fonun, söz konusu bankadaki toplam yatırımı 143 milyon 384 bin doları buldu.

Fonun Türkiye portföyündeki en büyük hisse payı ise yüzde 4,93'üne ortak olduğu, Doğtaş Kelebek Mobilya Sanayi ve Ticaret AŞ hisseleri oldu. Söz konusu şirketin hisse senetlerine bağlanan toplam yatırım miktarı 9 milyon doları geçti.

Türkiye'de 2001'den bu yana küçük yatırımlar yapan Norveç Varlık Fonu, 2008'den bu yana kaynaklarının bir kısmını Türk şirketlerinin hisse senetlerinde daha yoğun şekilde değerlendirme stratejisi izliyor.

Norveç Varlık Fonu, 2016 sonu itibarıyla da Türk şirketlerinin hisselerine 936 milyon dolarlık yatırım gerçekleştirmişti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Norveç Varlık Fonu'nun Türkiye'deki yatırımı 1 milyar doları aştı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN