Emekli aylığınız ne kadar arttı?

Yurtdışından borçlanarak emeklilik hakkı elde eden Avrupalı Türklerin aylıkları ocak ayından itibaren arttı. Bu artış ile birlikte aylık bağlatanların eline yüzde 5,69 oranında daha fazla para geçmeye başladı

Giriş Tarihi: 6.3.2018 09:26
Emekli aylığınız ne kadar arttı?
Borçlanma yaparak emeklilik hakkı elde eden Avrupalı Türklerin de içinde bulunduğu tüm emekli, yaşlılık, maluliyet, dul ve yetim aylığı alanların maaşları ocak ayından itibaren yüzde 5,69 oranında arttı. Emekliler, yılın ikinci zammını temmuz ayında alacak. SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin temmuz zammının oranını, 2018'in ilk 6 aylık dönemindeki enflasyon belirleyecek. Memur emeklileri yüzde 3.5 zam alacak. Şayet yılın ilk 6 aylık döneminde enflasyon yüzde 4'ü aşarsa aradaki fark aylıklara yansıtılacak. 2018 yılı programında temmuz artışlarına ilişkin öngörü de yer alıyor. Programda, bir önceki 6 aylık enflasyon tahminine göre SSK ve Bağ- Kur emeklilerinin temmuz ayında aylıklarının yüzde 4,02 oranında artması öngörülüyor.

ZAMDAN YARARLANMA YOLU
Kanundaki temel kritere göre aylık artışından faydalanacak olanların aylıklarını 1 Ocak 2018 gününden önce bağlatmış ve bu tarihten önce aylıklarını almaya başlamaları gerekiyor. 2018 yılında aylıkları bağlanacak olanların Bütçe Kanunu ile Genel Sağlık ve Sosyal Sigortalar Kanunu'na göre artış oranları belli şartlara tabi.

Buna göre, 2018 yılı başından önce bağlanmış gelir ve aylık tutarları, dosya bazında ödenmesi gereken miktar esas alınmak kaydıyla;

- 2018 yılı Ocak ödeme döneminden geçerli olmak üzere zam tutarında artırılır. Ancak, bu artış tutarının kanundaki yapılması gereken artış tutarından az olması halinde artırılarak ödenmesi, - 2018 yılı Temmuz ödeme döneminden geçerli olmak üzere, kanunun 55. maddesine göre 2018 yılı Ocak ayı ödeme dönemine ait artış oranında artırılarak ödeneceği, Bu yönde SSK ve BAG-KUR aylıklarına yüzde 5,69, Emekli Sandığı kapsamında emekli olanlara da yüzde 5,69 zam miktarı kararlaştırıldı.

- Ölüm dosyalarında ise hak sahiplerinin yani geride kalan dul ve yetimlerin hisseleri oranında, - Yabancı ülkelerle akdedilen sosyal güvenlik sözleşmeleri uyarınca kısmi gelir veya aylık alanlara, yani siz Avrupalı Türklere ülkemiz mevzuatına tabi olarak geçen prim ödeme gün sayınızın, sosyal güvenlik sözleşmesine göre nazara alınan toplam prim ödeme gün sayısına olan oranına göre, uygulanması hüküm altına alındı.

ZAM NASIL BELİRLENDİ?
2017 yılının ikinci yarısında gerçekleşen enflasyon rakamını, yani SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin ocak zammını belirlemek için aralık ayındaki Tüketici Fiyat Endeksi'nin ocak ayına göre değişimine bakılıyor. Ocak ayında Tüketici Fiyat Endeksi olarak hesaplandı. Buna göre değişim yüzde 5,69 olarak çıktı.


EMEKLİ OLANLAR ÇALIŞABİLİR Mİ?

?Nejla / ALMANYA

Eşim 05.03.1958 doğumlu. Türkiye'de 1978 yılında 20 ay askerlik yapmış. Türkiye'de sigorta girişi 20.08.1977, çıkış tarihi 03.1991. 600 gün askerlik borçlanması 2015 yılında ödendi. Almanya'ya gelişi 1991. Sigortalı olarak işe giriş tarihi 1992. Bugün 60 yaşını dolduruyor. Aynı zamanda Almanya'da çalışıp Türkiye'den emekli olabileceğini söylemiştiniz. Ne gibi işlem yaptırmamız gerekiyor?

Eşinizin borçlanmasına lüzum yok. Şayet yurtdışı borçlanması yapar ise o durumda çalışmama yasağı içine girmiş olur. Yeni kanunun çıkmasını beklemek zorunda kalırsınız. Bu durumda 60 yaşına girdiği gün yani 5. 3.2018 tarihinde son olarak çalıştığınız ilin Sosyal Güvenlik Kurumu'na tahsis (aylık) talebinde bulunabilirsiniz. Aylık kabul edilmese dahi yargı lehinize karar vermekte.

ALMAN EŞİMDEN DUL AYLIĞI BAĞLANIR MI?

Erkan / ALMANYA

Rahmetli eşim 1974 doğumlu. 1996'da Alman vatandaşlığına geçti. Yani yaklaşık 18 yaşından sonra 4,5 sene Türk vatandaşlığı var. Geri kalan altı ayı dul ve yetim maaşı alabilmem için doğum borçlanması yapabilir miyim? Eşimi 2015'te kaybettim. 1996'dan sonra rahmetli 5 çocuk dünyaya getirdi.

18 yaşından Alman vatandaşlığına geçinceye kadar olan sürede, ikamet çalışma ya da çocuk yetiştirme süresi var ise yurtdışı borçlanması yapabilir. Ardından eşinizin adına doğum borçlanması yaparak eksik süreleri tamamlayabilirsiniz. Almanya'da Türk vatandaşı olmasının burada önemi yok. Ödeyeceğiniz bedel 38 bin 966 TL dir.

Prim ödemeden de emekli olabilirsiniz
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Emekli aylığınız ne kadar arttı?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN