Numan Kurtulmuş: Bu yıl 5 milyon Alman’ı ağırlayacağız

Dünyanın en büyük turizm fuarlarından ITB Berlin’e gelen Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, SABAH’a konuştu. Kurtulmuş, “2019 yılında turizmde rekor kıracağız” dedi

Giriş Tarihi: 9.3.2018 09:33
Numan Kurtulmuş: Bu yıl 5 milyon Alman’ı ağırlayacağız
Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, dünyanın en büyük turizm fuarlarından ITB'ye katılmak için geldiği Berlin'de SABAH'a özel açıklamalarda bulundu. Turizmde toparlanma dönemine girildiğini belirten Kurtulmuş, 2018'de 5 milyon Almanya'dan olmak üzere toplam 38 milyon turist ağırlamayı hedeflediklerini söyledi. ITB'de kurulan Türkiye standını çok beğendiğini söyleyen Bakan Kurtulmuş, "Türkiye'nin standı değil, Türkiye'nin holü demek lazım. 3 bin metrekare bir yer. Mükemmel bir organizasyon" diye konuştu.

38 MİLYON TURİST
İpekyolu Bakanlar Toplantısı'na katıldığını söyleyen Kurtulmuş, "Orada Türkiye'yi temsil etme imkânım oldu. Yine o toplantıdan sonra Türkiye'de is yapan aşağı yukarı 7-8 Avrupa'nın en önemli tur operatörleri ile tek tek, ayrı ayrı görüştüm. Gördüğüm manzara su. Kimisi yüzde 50 yüzde 60 diyor, kimisi yüzde 100 diyor. Geçen seneyle kıyasladığımızda, bu yıl 2018 yılı olarak rezervasyonlarda yüzde 50 ile yüzde 100 arasında bir artış var. Bu, su demektir. Türkiye bu sene sonunda, nasip olursa eger, bir aksilik olmazsa, 38 milyon civarında turisti ağırlayacaktır" diye konuştu.

"ALLAH'IN BİR LÜTFU"
"2017'de toparlandık, 2018'de ileriye gideceğiz, 2019'da da rekor kıracağız inşallah" diye konusan Kurtulmuş, dünyanın en önemli tarihi ve kültürel zenginliklerine sahip olduğumuzu hatırlattı ve "Bu Allah'ın bir lütfu" diye konuştu. 2023 hedefinin 50 milyon turist ve 50 milyar dolar turizm geliri olduğunu kaydeden Kurtulmuş, "Ümit ediyorum ki, bu hızla o hedefi tutturacağız ve turizmin Türkiye'nin en önemli stratejik sektörlerinden biri olma özelliğini Türkiye yeniden kazanmış olacak" dedi. Bu arada özellikle Almanya ile aradaki ilişkilerin düzelmeye baslamasının da fevkalade olumlu sonuç doğurduğunu anlatan Kurtulmuş, "Bunu arkadaşlardan bugün tek tek sorduk. Evet, hem Alman tarafında hem bizde ilişkilerin düzeltilmesi noktasında samimi bir istek var" diye konuştu.

AVRUPALI TÜRKLER HEP YANIMIZDA
Avrupa'daki Türklerin Türkiye'nin bir parçası olduğunu ifade eden Kurtulmuş, "Biz hiçbir zaman Avrupa'daki Türk kardeşlerimizi, İstanbul'da oturandan, Kayseri'de oturandan, Diyarbakır'da oturandan, Trabzon'da oturandan ayırt etmiyoruz. Onlar Türkiye'nin bir parçasıdır" dedi. 15 Temmuz sürecinde de Avrupa'nın hemen her yerinde Türklerin Türkiye'nin yanında olduğunu söyleyen Kurtulmuş, Türklerin yaşadıkları ülkelerde barış içinde bir arada yaşamayı iyi bildiklerini de belirtti.

TURİZM İLİŞKİLERİ DAHA DA GÜÇLENDİRİR
Bakan Kurtulmuş, Avrupa ülkelerinde yükselen Türkiye ve İslam karşıtı söyleme ilişkin "Maalesef birçok politik nedenler ve özellikle de geçtiğimiz iki yılı içerisinde Avrupa kıtasında yaşadığımız genel seçimler dolayısıyla ortaya çıkan yabancı karşıtlığı, İslam karşıtlığı ve bunun somuta indirgenmiş olan Türkiye karşıtlığı siyasette çok prim yaptı" diye konuştu. Kurtulmuş, Almanya-Türkiye ilişkilerinde görülen yumuşamaya ilişkin ise Alman ve Türk toplumunun iç içe geçtiğini ve 3,5 milyon Türk'ün Almanya'da yaşadığını hatırlattı. Kurtulmuş iki ülke arasındaki sosyal ve siyasal problemlerin düzelmesinde turizmin önemli rol oynadığını kaydetti.

İLİŞKİLER İYİ YÖNDE DEVAM EDECEK
Almanyalı Türklerin iki ülke ilişkilerinde önemine dikkat çeken Kurtulmuş, Almanya'daki 3.5 milyonluk Türk nüfusu için sunları söyledi: "Bunların bir kısmı dördüncü nesil insanlar. Mükemmel Almanca biliyorlar. Burada iyi eğitim almışlar. On binlerce işadamımız var ve son derece üst düzey, Almanya çapında rekabet edebilecek işadamlarımız var. Bunlar çok güzel şeyler, çok değerli şeyler. Simdi Almanların da artık Türkiye'yi yeniden stratejik ortak görmeleri kaçınılmazdır. İlişkilerimiz inşallah iyi bir yönde devam edecek. Bu hem politik tansiyonu düşüreceği gibi, iki ülkenin arasındaki sosyal problemlerin, siyasal problemlerin de azalmasına vesile olacak."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Numan Kurtulmuş: Bu yıl 5 milyon Alman’ı ağırlayacağız
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN