Merkel: Türkiye ile iletişim kanalları açık olmalı

Yeni koalisyon hükümeti anlaşmasını ortakları ile birlikte imzalayan Almanya Başbakanı Merkel, Türkiye’nin sığınmacı krizindeki önemine dikkat çekti

Giriş Tarihi: 13.3.2018 15:16
Merkel: Türkiye ile iletişim kanalları açık olmalı
Almanya'da Hıristiyan Demokrat Birlik (CDU), Hıristiyan Sosyal Birlik (CSU) ve Sosyal Demokrat Parti (SPD) arasında uzlaşılan koalisyon protokolünün tanıtımı Basbakan ve CDU Genel Baskanı Angela Merkel, CSU Genel Baskanı Horst Seehofer ve SPD genel başkanlığına vekalet eden Olaf Scholz tarafından Federal Basın Merkezi'nde gerçekleştirildi.

Almanya Başbakanı Merkel, toplantıda yaptığı konuşmada, Avrupa Birliği'nin Türkiye ile diyalogunun sürdürülmesi gerektiğini ,çünkü AB ile Türkiye'nin birbirine bağımlı olduğunu söyledi.

Merkel, Bulgaristan'ın AB dönem başkanlığında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın AB kurumlarıyla görüşecek olmasından ve Bulgaristan'ın Balkan ülkelerindeki gerginliğin azaltılması yönünde çaba harcamasından memnuniyet duyduğunu ifade ederek, "Türkiye de burada büyük rol oynuyor. Burada da her zaman geçerli olan sey su: Müzakere yolunu aramalıyız. Görüş ayrılıklarını dağın arkasında biriktiremeyiz. Ancak iletişim kanalları her zaman açık olmalı. Çünkü birbirimize bağımlıyız. Türkiye, Suriye'deki savaştan kaçan sığınmacılarla ilgili çok büyük isler yaptı. 3 milyon sığınmacıyı kabul etti. Biz de Türkiye'yle olan anlaşmamıza uymak istiyoruz, sığınmacılarla ilgili çalışmaların desteklenmesi için 3 milyar euronun ikinci bölümüyle ilgili olarak. Yine de çeşitli konularda farklı görüşlerimiz var. Bu konularda her zaman görüşmelerle, bazen tartışmalı görüşmelerle ilerleme sağlanabilir" diye konuştu.

KIBRIS SORUNU
Merkel, Türkiye ile ilişkilere koalisyon anlaşmasında da yer verdiklerine işaret ederek, su sıralar örneğin Gümrük Birliğini derinleştirmek için bir temel de görmediklerini ifade etti. Uzun zamandan beri ilk kez bir Türk cumhurbaşkanının Yunanistan'ı ziyaret ettiğine de dikkati çeken Merkel, "Her ne kadar gerginlikle yüklü olsa da Aleksis Çipraz'ın Türkiye ile de bir çok temasa sahip olmasından memnunum. Ancak Kıbrıs ile ilgili olarak da büyük sorunlarımız var. Kıbrıs sorununa çözüm bulabilmemiz için ben de yıllardır çaba harcıyorum. Su ana kadar çözüme ulaşamadık. Türkiye'de bu konuda büyük rol oynuyor" dedi.

İŞBİRLİĞİ ŞART
Vatandaşların hareket yeteneğine sahip bir hükümet istediklerini ifade eden Merkel, istihdam ve ilticacılar sorunuyla iklim değişikliği gibi önemli sorunların sadece Almanya'nın çabalarıyla çözülemeyeceğini, bu konularda Avrupa çapında işbirliği yapılması gerektiğini söyledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Merkel: Türkiye ile iletişim kanalları açık olmalı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN