Merkel’in %100 Alman kabinesi

Almanya’da yeni kurulan hükümette bir tane bile göçmen kökenli politikacı yok. Nüfusun yüzde 20’sini oluşturan göçmenler, müsteşar düzeyinde bile temsil edilmiyor

Giriş Tarihi: 16.3.2018 09:34
Merkel’in %100 Alman kabinesi
Almanya'da önceki gün yemin ederek göreve baslayan 4'üncü Merkel Hükümeti'nde tek bir göçmen kökenli siyasi bulunmuyor. Almanya'da yeni kabinede göçmen kökenli politikacı olmadığı gibi, 35 müsteşarın tamamı da Alman. Aydan Özoğuz'dan boşalan Federal Hükümetin Göç ve Uyum Sorumlusu Annette Widmann Mauz getirilince, Uyum Bakanlığı da elden çıkmış oldu.

BİLD BİLE TEPKİ GÖSTERDİ
Yeni koalisyon hükümetinin kurulması öncesinde yapılan müzakerelerde Sosyal Demokrat Parti'nin (SPD) uyum bakanlığını Hıristiyan Demokrat Birlik Partisi'ne (CDU) bırakmasıyla, bu koltuk yıllar sonra yeniden muhafazakarlara geçmis oldu. Özoğuz'dan önce görevde Maria Böhmer bulunuyordu. Göçmen kökenli siyasilerin bu kadar arka plana itilmesine Bild gazetesi bile tepki gösterdi. Türk aleyhtarlığında Die Welt gazetesi ve Focus dergisi ile liderliğe oynayan Bild, başyazıdan yeni hükümetin oluşumunu eleştirdi. Paul Ronzheimer imzalı yorumda, "Hükümetin hiçbir kesimin unutulmaması için büyük özen gösterdi. Neredeyse her kesimin. Bu yeni hükümet, göçmen kökenli insanları büyük hayal kırıklığına uğratmış olmalı" ifadesi kullanıldı.

SADECE GÖÇMENLER YOK
Yorumda, "Erkek, kadın, dogulu, batılı Başbakan Merkel bütün dengelere dikkat etti. Ama, göçmen kökenli Almanların kendini görebileceği bir yüze ihtiyaç duyduğunu akıl edemedi. Halbuki Merkel bir de sürekli Almanya'nın bir göç ülkesi olduğunu söylüyor. Daha da vahimi, SPD'nin bile göçmen kökenli siyasileri arka sıralara atmış olması. Bu, kendini yenilemek isteyen bir parti için geri adımdır" denildi.

BİZİM İÇİN KÖTÜ HABER
Kurulması son anda Hür Demokrat Parti'nin (FDP) geri çekilmesiyle iptal olan Jamaika Koalisyonu hükümetinde Cem Özdemir'in Dışişleri Bakanı olması bekleniyordu. Bild, "Hükümette simdi bir tane bile göçmen kökenli yok. Bu da, hâlâ birçok insana uyum sağlatmak zorunda olan Almanya için kötü bir haberdir" yorumunu yaptı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Merkel’in %100 Alman kabinesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN