Türk partisinin seçim zaferi

Hollanda’da gerçekleşen yerel seçimlere ilk kez katılan Türklerin kurduğu DENK Partisi, 14 belediyenin 13’ünde 24 meclis üyesi çıkararak büyük başarı elde etti. DENK, bazı kentlerde ırkçı PVV’yi solladı

Giriş Tarihi: 23.3.2018 09:14
Türk partisinin seçim zaferi
Hollanda genelinde yapılan yerel seçimde ilk sonuçlara göre, parlamentoda temsil edilen partiler arasında en çok oyu Hıristiyan Demokratlar Birliği (CDA) aldı. Ancak DENK Partisi de seçimde büyük bir başarıya imza attı. Yerel seçime ilk kez katılan DENK, aday gösterdiği 14 belediyenin 13'ünde toplam 24 meclis üyesi çıkarmayı basardı. Tercihli oyların açıklanmasıyla bu sayının daha da artması bekleniyor.

IRKÇI PARTİYİ SOLLADILAR
DENK, Rotterdam ve Amsterdam gibi büyük kentlerde ırkçı PVV partisini de geride bırakıp belediye meclisinde daha çok üyeye sahip oldu. NIDA Partisi Rotterdam'da iki, ilk kez katıldığı Lahey'de bir sandalye kazandı. Lahey'de Islam Demokratlar bir, asırı sağcı Özgürlük Partisi'nden ayrılarak Müslüman olan Arnoud Van Doorn'un liderliğindeki Birlik Partisi de bir üye gönderme başarısı gösterdi.

TERCİHLİ OYLAR SAYIYI ARTIRACAK
Seçimde oylarının yüzde 32,5'ini yerel partiler alırken, yüzde 13,5'ini koalisyon ortagı CDA, yüzde 13,2'sini ise VVD aldı. Koalisyonun diğer ortağı D66'nın oyları yüzde 11,9'dan yüzde 9'a, PvdA'nın oyları ise yüzde 10,3'ten yüzde 7,3'e geriledi. Amsterdam'da seçimden Yeşil Sol (GL) galip ayrıldı.
Rotterdam ve Lahey'de ise aşırı sağcı yerel partiler Leefbaar Rotterdam ve Mos Grubu birinci sırada yer aldı. Seçimde yarısan yüzlerce Türk kökenli adayın durumu ise büyük ölçüde tercihli oyların sonucunun açıklanmasıyla belli olacak. Resmi sonuçlar bugün açıklanacak.

Yalçın ÇAKIR / ROTTERDAM

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türk partisinin seçim zaferi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN