Seehofer geri adım atmıyor

“İslam Almanya’ya ait değil” diyen İçişleri ve Yurt Bakanı Horst Seehofer, Başbakan Merkel’in kendisini bu yüzden eleştirmesine kızgın olduğunu ifade etti

Giriş Tarihi: 26.3.2018 10:32
Seehofer geri adım atmıyor
Almanya'da hükümet ortakları arasında İslam tartışması sürüyor. "Islam Almanya'ya ait değil" diyen İçişleri Bakanı Horst Seehofer (CSU), bu görüşünde ısrarlı olduğunu belirtti. Seehofer, Başbakan Angela Merkel'in sözlerini eleştirmesinden duyduğu kızgınlığı Alman der Spiegel dergisine ifade etti. Seehofer, Merkel'in gösterdiği tepkinin kendisi açısından beklenmedik olduğunu söyledi.

Başbakanın kamuoyu önünde kendisiyle çelişmesinin tamamen gereksiz olduğunu belirten Seehofer "Buna anlayış göstermem mümkün değil" diye konuştu. "Siyasetimi bir milim bile değiştirmeyeceğim" diyen Seehofer yaklaşımında değişikliğe gitmeyeceğini belirtti.

Hırıstiyan Sosyal Birlik (CSU) yönetimi de parti lideri Seehofer'e destek verdi. CSU Genel Sekreteri Markus Blume, der Spiegel'e "İslam tartışmasında dediğimizden vazgeçmeyeceğiz. Horst Seehofer'in söylediği doğru olmayı sürdürüyor ve nüfusun büyük bir çoğunluğu da o şekilde düşünüyor: İslam Almanya'ya ait değildir" dedi.

MERKEL'İN YAKLAŞIMI
Merkel yeni hükümetin politikalarını açıklamak amacıyla yaptığı konuşmada "Ülkemizin tarihi şekillenişinin Hıristiyan ve Musevi olduğu şüphesizdir. Ancak bu ne kadar doğruysa, ülkemizde yasayan 4,5 milyon Müslümanla onların dini olan İslam'ın da bu sırada Almanya'nın bir parçası haline geldiği bir o kadar doğrudur" demişti. Hıristiyan Demokrat Birlik (CDU) Genel Baskan Yardımcısı Armin Laschet ise İslam'ın resmi dini topluluk olarak tanınması gerektiğini belirtti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Seehofer geri adım atmıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN