Şimdi Almanya düşünsün! Bir milyon Türk vatandaş olmak istemiyor

Son dönemde uygulanan faşist baskılar, ırkçı saldırılar, Türklerin Alman vatandaşlığına olan ilgisini azalttı

Giriş Tarihi: 13.4.2018 09:20
Şimdi Almanya düşünsün! Bir milyon Türk vatandaş olmak istemiyor
ALMAN vatandaşlığının tüm şartlarını yerine getiren bir milyon dolayında Türk, bu hakkı kullanmıyor. Son dönemde Almanya'da yükselen Türkiye ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'a dönük düşmanca tutum, vatansever Türklerde önemli oranda kırgınlığa yol açtı ve vatandaşlık talebini azalttı.

HASMANE TUTUMDAN RAHATSIZIZ

?DEUTSCHLANDFUNK'UN araştırmasına göre ülkede yaşayan Türkler, siyasilerin çağrısına rağmen Alman vatandaşlığına geçmiyor. Almanya'yı seven ancak kalpleri vatan sevdasıyla çarpan Türkler, bu ülkenin artık Türkiye'ye karşı hasmane tutum ve davranışlardan kaçınmasını istiyor.

YABANCI SAYISINDA REKOR KIRILDI

Almanya'da yaşayan yabancı sayısı 2017'de rekor seviyeye çıkarak yaklaşık 10 milyon 600 bin kişiye ulaştı. Alman Federal İstatistik Dairesi'nin açıkladığı verilere göre, AB ülkelerinden yaşanan göçte 439 bin kişilik artış yaşanırken, en fazla göç Polonya, Romanya ve Bulgaristan'dan alındı.
Yabancıların toplam nüfusa oranı ise yüzde 13'ün altında kaldı.

TÜRKLER PASAPORTUYLA GURUR DUYUYOR

ALMANYALI Türkler, her türlü sorunlarında Türkiye'nin kurumları ve siyasileriyle yanlarında olduğunu görüyor. Aynı desteği Almanya'dan alamayan Türk vatandaşları, Türk pasaportları ile gurur duyuyor, vatandaşlıklarını değiştirmiyor.

SİYASETÇİYE TEPKİ VAR

ALMANYA'NIN sadece 2014 yılından sonra ülkede doğan çocuklara çifte vatandaşlık hakkı tanımasından dolayı da ülke vatandaşlığına olan tercih azalıyor. Kendilerini temsil edecek siyasi parti de göremeyen Türkler, Alman vatandaşlığının getirdiği oy hakkını kullanmak istemiyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şimdi Almanya düşünsün! Bir milyon Türk vatandaş olmak istemiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN