DİTİB kurulda yer almayacak

Berlin Humboldt Üniversitesi’nde kurulacak İslam Enstitüsü’nün Danışma Kurulu’nda DİTİB ve İslam Kültür Merkezleri Birliği’nin yer almayacağı açıklandı

Giriş Tarihi: 17.4.2018 09:41
DİTİB kurulda yer almayacak
Berlin Humboldt Üniversitesi bünyesinde kurulacak Islam Enstitüsü'nün Danışma Kurulu'nda DİTİB yer almadı. Almanya Müslümanlar Merkez Konseyi ise kurulda yer alacağını açıkladı.

İslam Federasyonu da konuyu önümüzdeki hafta üyelerine soracağını bildirdi. İslam Enstitüsü'nün kurulması için bes Islam cemaatine ve dört bağımsız Müslüman bilimadamına ihtiyaç duyuluyor. Halen beş derneğin üçü bulunmuş durumda. Ancak kurulda yer alması istenen DİTİB ?ve İslam Kültür Merkezleri Birliği kurulda yer almayacak. DİTİB veto hakkı talep ederken, Alman yetkililerin buna karşı çıktığı belirtiliyor. Danışma Kurulu, Islam Enstitüsü'ne atanacak profesörlerde söz sahibi olacak. DİTİB ve Islam Kültür Merkezleri Birliği de kurulda yer alsaydı, Danışma Kurulu'nda kurucu üyeler olarak, DİTİB , Islam Kültür Merkezleri Birliği Islam Federasyonu, Müslümanlar Merkez Konseyi ile Sii Islam Cemiyeti olmak üzere beş cemiyet temsilcisi ve ayrıca üniversitenin belirleyeceği dört bilimadamı oturacaktı.

Martin LEJEUNE / BERLİN
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
DİTİB kurulda yer almayacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN