Meslek eğitiminde ayrımcılık

Almanya’da açıklanan meslek eğitim raporu, ayrımcılığı gözler önüne serdi. Rapora göre meslek eğitimine başvuran yabancı gençlerin yalnızca yüzde 26’sı bir işletmeden kabul alabildi

Giriş Tarihi: 19.4.2018 09:48
Meslek eğitiminde ayrımcılık
Almanya'da meslek eğitimi ile ilgili rapor açıklandı. Hazırlanan ve dün hükümete sunulan Almanya Meslek Eğitim Raporu, yabancı gençlerin uğradığı ayrımcılığı ortaya koydu. Rapora göre meslek eğitimine başvuran Alman gençlerin sansı çok daha yüksek. Buna göre başvuruda bulunan gençlerden Alman olanların yüzde 42'si, yabancıların ise yalnızca yüzde 26'sı bir isletmede meslek eşitimine kabul edildi. Bu durum ayrımcılığı gözler önüne serdi.

TÜRKLER ŞANSSIZ
2016 yılında meslek eğitimine baslayan yabancıların oranı yüzde 27,6'da kaldı. Alman gençlerde ise bu oran yüzde 55,8 oldu. Rapor, Türk ve Arap kökenli gençlerin meslek eğitimine baslama konusunda diğer yabancı kökenlilerden daha düşük sansa sahip olduğunu yansıttı.

NOT ORTALAMALARI KÖTÜ
Raporda gençlerin meslek eğitimine kabul edilmemelerini gerekçe olarak kötü not ortalaması ve meslek alımında kullanılan seçme kriterlerinin yerine getirilememesi gösterildi. Ülkede Alman pasaportu olmayan göçmen kökenli 20-34 yas arası gençlerden yüzde 30'unun meslek diploması olmadığına işaret edilen raporda, bu oranın Türk gençleri arasında yüzde 54,1'e çıktığına dikkat çekildi. Böylelikle Türk gençlerinde durumun diğer yabancılara göre daha kötü olduğu ortaya çıktı.

MESLEĞE BAŞLAYANLAR ARTTI
Rapor, 2016 yılında meslek eğitimine baslayan yabancı pasaportlu genç sayısını 40 bin olarak ortaya koydu. Bu rakam 2015'e kıyasla 5 bin kisi daha fazla. Sayın, 2011 yılına kıyasla ise yüzde 38 daha yüksek.

Mesut HASTÜRK / BERLİN

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Meslek eğitiminde ayrımcılık
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN