Kurz’dan cami kapatma tehdidi

Avusturya’nın İslam ve yabancı düşmanı Başbakanı Kurz, camilere taktı. İki yıl önce bir camide Çanakkale Savaşı’nın canlandırıldığı etkinliğin görüntülerini bahane eden Kurz, camileri kapatmakla tehdit etti

Giriş Tarihi: 20.4.2018 10:07
Kurz’dan cami kapatma tehdidi
Avusturya'nın sağ çizgideki başbakanı Sebastian Kurz, iki yıl önce Viyana'daki bir camide Çanakkale Savaşı'nın canlandırıldığı etkinliğin görüntülerini izledikten sonra camiyi kapatmakla tehdit etti. Haftalık Falter gazetesinde yayımlanan fotoğraflarla ilgili yaptığı yorumda, göçmen karşıtı ve İslamofobik tavrını sürdüren Avusturya Halk Partisi (ÖVP) lideri Kurz, söz konusu olayın "Avusturya'da yeri olmadığını" ve böyle bir olaya asla müsamaha gösterilmeyeceğini ileri sürdü.

Avrupa Türk İslam Birliği'ne (ATIB) bağlı caminin kapatılmasının dahi söz konusu olabileceği tehdidini savuran Kurz'un partisinin olayla ilgili soruşturma başlatacağı açıklandı. Kurz, ayrıca Sosyal Demokrat Partili (SPÖ) Viyana Belediyesi'nin, Müslüman derneklerine sağlanan devlet yardımları konusunda "daha katı olması gerektiğini" de söyledi.

?ATİB DE İNCELİYOR
ATIB ise yaptığı açıklamada, "son derece büyük bir talihsizlik" olarak nitelendirdiği oyunun bitmesinin dahi beklenmeden iptal edildiğini ve konuya ilişkin çok yönlü bir inceleme başlatıldığını duyurdu. Geçen hafta Almanya'nın Kuzey Ren Vestfalya eyaletinin Herford kentinde de Diyanet Isleri Türk İslam Birliği'ne (DİTİB) bağlı bir camide düzenlenen etkinliğe ait video tepki çekmişti. Videoda Çanakkale Zaferi'ni canlandıran asker üniformalı çocuklar oyuncak silahlarla görülüyordu.

MÜSLÜMAN KARŞITLIĞI ÇIĞ GİBİ YÜKSELİYOR

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Dünya Müslüman Azınlıklar Zirvesi'nde yaptığı konusmada, Batı dünyasında ve özellikle Avrupa'da Islam düsmanlıgının çıg gibi yükseldigine dikkat çekerek, buna karsı Müslümanların birlikte mücadele vermesi gerektiğini aktardı. Çavuşoğlu söyle konuştu: Göçmenlere ve yabancılara karsı düşmanlık hayatın her alanına yansıyor. Özellikle de Müslümanlar adeta günah keçisi olarak görülüyor. Ekonomik, toplumsal ve siyasi tüm sorunlarda Müslüman azınlıklar ve göçmenler suçlanıyor. Camilerimize saldırıyorlar, Müslümanlara ayrımcılık uyguluyorlar.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kurz’dan cami kapatma tehdidi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN