Destek programları herkese açık

YTB, 2018 destek programlarını tanıttı. Hukuk ve psikoloji alanında ‘Uzmanlık Bursları’ adıyla yıllık 15 bin euroya kadar burs verileceği duyuruldu

Giriş Tarihi: 6.6.2018 09:54
Destek programları herkese açık
YURTDIŞI Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı, Türkiye'nin Köln Başkonsolosluğu'nda düzenlenen iftar programında 2018 yılının destek programlarını tanıttı. YTB Yurtdışı Vatandaşlar Daire Baskanı Suayıp Turhan "Eğitimden gençliğe, kadından aileye, hukuktan insan haklarına kadar birçok baslıkta programlarımız var. Destek programlarımız herkese açık. Herkes başvurabilir" dedi.

Turhan, yurtdışında yasayan gençlere 'Tez Araştırma Bursu' kapsamında yüksek lisans için aylık 500 euro, doktora için ise 750 euro burs verdiklerini hatırlatarak, "Yurtdışında yasayan gençlere 2018- 2019 eğitim öğretim döneminden itibaren hukuk ve psikoloji alanında da 'Uzmanlık Bursları' adı altında yıllık 15 bin euroya kadar burs verilecek" dedi.

'Okul Öncesi Çift Dilli Eğitimi Destek Programı' hakkında bilgi veren Turhan, "Yurtdığında yasayan çocuklarımızın hem ülke dilinde hem de ana dillerinde yetkinlik kazanmaları amacıyla okul öncesi çift dilli eğitimin teşvik edilmesi, 0-3 ve 3-6 yas arası çocukların ana dilleri olan Türkçelerini geliştirmeleri için oyun gruplarının oluşturulması hedeflenmektedir" ifadelerini kullandı.

GÜÇLÜ KİMLİK BİLİNCİ
Gençlere yönelik 'Kültürel Hareketlilik Programları' ve 'Anadolu Hafta Sonu Okulları Proje Destek Programı' hakkında bilgi paylasan Turhan, yurtdışında yasayan çocuk ve gençlerimizin ana dillerinde yetkinlik kazanmalarını ayrıca sosyal, kültürel ve entelektüel gelişimlerine katkı sağlanmasını amaçladıklarını kaydetti. Turhan, "Güçlü bir diaspora, güçlü bir kimlik bilinciyle oluşabilir. Bu gerçekten hareketle YTB, yurtdışında yasayan Türk gençlerinin kimliklerini tanımalarını sağlayacak farklı içerik ve amaçlara sahip programlar oluşturmaktadır" ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Destek programları herkese açık
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN