‘Küçük Brüksel’de büyük hareketlilik

Memleketleri Emirdağ’ı ziyaret eden Avrupalı Türkler, ilçede büyük hareketlilik sağladı. Belçikalı Türklerin yoğun ziyareti Emirdağ’ı ‘Küçük Brüksel’ hâline getirdi

Giriş Tarihi: 5.8.2018 23:12 Güncelleme Tarihi: 5.8.2018 23:22
‘Küçük Brüksel’de büyük hareketlilik
Afyonkarahisar'ın 18 bin 500 nüfuslu Emirdag ilçesi, yaz döneminde çogunlugu Belçikalı olmak üzere yurtdısından giden Emirdaglılarla büyük bir hareketlilik yasıyor. Belçika'daki yogun Emirdaglı nüfusu sebebiyle ülke halkının Türkiye'nin baskentini Emirdag sandıgı söylenirken, Emirdaglılar, kıs aylarında 18 bin 500 olan ilçe merkezinin nüfusunu, yaz döneminde 160 bine kadar çıkartıyor.

ESNAFIN YÜZÜ GÜLÜYOR
Yazın yogunlasan kent içi trafikte yabancı plakalı araçlar dikkati çekerken, çarsı pazardaki canlılık ise en çok ilçe esnafının yüzünü güldürüyor. Emirdag Belediye Baskanı Ugur Serdar Kargın, vatan hasretiyle kente giden hemsehrilerini agırlamaktan büyük mutluluk duyduklarını söyledi. Yurtdısından yaz tatili için sehre gidenlerin büyük bölümünün Belçikalı Emirdaglılar oldugunu belirten Kargın, "Belçika'nın çesitli yerlerinden yaklasık 130 bin hemsehrimizi her yıl ilçemizde agırlıyoruz. Bunun dısında Fransa ve diger ülkelerden gelen insanlarımız var" diye konustu.
Yurtdısından giden hemsehrilerinin ilçede ekonomik canlılık sagladıgına dikkati çeken Kargın, "Elbette konuya sadece ticari boyutuyla yaklasmıyoruz. Önemli olan duygu boyutudur. Ancak inkar edilemeyecek bir gerçek de ilçede büyük bir ekonomik hareketlilik yasandıgıdır" dedi.

FESTİVAL DÜZENLENİYOR
Dünyanın birçok yerinde Emirdaglıların bulundugunu kaydeden Kargın, özellikle Brüksel'deki Emirdaglıların üst düzey görevler üstlendigine degindi. Kargın, ilçedeki canlılıgı 11 Agustos'ta düzenleyecekleri festivalle taçlandıracaklarını, 4-5 gün sürecek etkinliklerde yurtdısından giden misafirleri sanatçılarla bulusturacaklarını da anlattı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
‘Küçük Brüksel’de büyük hareketlilik
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN