Başkan Erdoğan’ı haklı çıkaran anket

’da yaşayan yabancıların ülkeye uyumu konusunda yapılan araştırma Başkan Erdoğan’ı haklı çıkardı. Göçmenler, ‘Uyuma evet, asimilasyona hayır’ dedi

Giriş Tarihi: 5.12.2018
Başkan Erdoğan’ı haklı çıkaran anket

2 BİN 53 KİŞİYLE ANKET
Almanya'da Federal Konut ve Şehir Gelişimi Birliği tarafından yaptırılan bir araştırmanın sonuçlarına göre göçmenler, 10 yıl öncesine göre Almanya'ya daha iyi uyum sağlamış durumda. Yapılan açıklamada, "Göçmenlerin çok büyük bölümü kendisini toplumun bir parçası olarak görüyor" denildi. Birlik, "misafir işçi çocuğundan", yeni gelen mültecileri kapsayan 2 bin 53 kişiyle anket yaptı.

ASİMİLASYON İNSANLIK SUÇUDUR
Ankete katılanların çok büyük bir bölümünün uyum sağlayıp toplumla iç içe yaşamak istediğine dikkat çekilen araştırmada, asimilasyon konusu da gündeme geldi. Katılımcıların ezici bir çoğunluğu, "Uyuma 'evet', asimilasyona 'hayır'. Asimilasyon insanlık suçudur" karşılığını verdi. Katılımcıların büyük bölümü ülkeye uyum sağlarken, kendi kültürel kökenini korumak istediğini de bildirdi.

HERKESE MALEDİLMESİN
Birlik Başkanı Jürgen Aring, çok küçük bir bölümün yaşadığı sorunların bütün göçmenlere yansıtılmasını eleştirdiği konuşmasında, "Belli gruplar artık uyuma sırt döndü" dedi. Göçmenlerin kendi köken ve geleneklerine sahip çıktığı ve buna bağlı olarak özgüvenlerinin de arttığı kaydedildi. 'Hibrid kimlik' vakasının giderek yayıldığı belirtilen araştırma, 15 yaş üzeri göçmenlerle yapıldı.

EZİCİ ÇOĞUNLUK
Ankete katılanların yüzde 41'i, "Almanya'ya gelenlerin kültürel kökenlerini muhafaza etmelerini iyi buluyorum" ifadesine "Evet, yüzde 100 katılıyorum" diyerek asimilasyona karşı çıkarken, yüzde 47'lik bölümü "Evet, katılıyorum" yanıtını verdi. Yüzde 7'lik bölüm ise, "Kısmen katılıyorum" dedi. Böylece asimilasyona genel olarak karşı olanların oranı yüzde 95 olarak belirlendi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başkan Erdoğan’ı haklı çıkaran anket
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN