Tehdit de örgüt işi

Yüzlerce kişiye gönderilen tehdit mektuplarının iki kişinin işi olduğu üzerinde duran savcıya Avukat ’dan sert tepki:

Giriş Tarihi: 13.4.2019
Tehdit de örgüt işi
BU İŞİN ARKASINDA ÖRGÜT VAR
Almanya'da aşırı sağcı terör örgütü NSU davasının avukatlarından Mustafa Kaplan, ülke genelinde ırkçı tehdit mektuplarını gönderenlerin bir örgüt olduğunu söyledi. Bir kişinin 'NSU 2.0' imzalı mektupları gönderdiği şüphesiyle gözaltına alınmasından sonra SABAH'a konuşan Kaplan, "Bu kişi gözaltına alındıktan sonra bir mail daha gönderildi. Savcılık buna istinaden en az iki kişi olduğundan hareket ediyor" dedi.

KAPLAN'IN DA ADI GEÇİYOR
KAPLAN, "Öyle bir havaya girildi ki, sanki Andre M. yakalanınca bütün problem çözüldü. Berlin Başsavcısı ve adımın geçtiği tehdit mektubunun arkasında her ne kadar en az iki kişi olduğu söylense de ben tehditlerin arkasında bir ağın olduğunu düşünüyorum. Ki bunu en başından bu yana söylüyorum. Arkasında yeraltında çalışan bir hücre, bir örgüt var. Büyük ihtimalle de polisle ilintili" diye konuştu.

İFADE VERECEK Mİ?
MUSTAFA Kaplan, gözaltına alınan Andre M.'nin ifade verip vermeyeceğini merak ettiğini belirterek, "Acaba konuşacak mı, konuşursa kimleri ele verecek merak ediyorum. Tehdit mailleri hep aynı. 100 milyon euro ödenmemesi halinde Almanya'da yaşayan Türklere, Müslümanlara, zencilere, mültecilere şiddet uygulanacağı, evlerinin kundaklanacağı, tecavüze uğrayacağı, bunların hepsinin öldürüleceği söyleniyor" dedi.

TEHDİTÇİLER POLİS
AVUKAT Seda Başay Yıldız'a gönderilen tehdit mektuplarından sonra en az 38 polis açığa alındı. Gönderilen mektuplarda kullanılan gizli bilgilerin, bu bilgilere erişim hakkı olan polisler tarafından sorgulandığı ortaya çıktı.

İbrahim TAŞ/KÖLN

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tehdit de örgüt işi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN