Karakutunun amirine infaz

Kassel Bölge Valisi Walter Lübcke, başından vurulmuş halde ölü bulundu. ’nun karakutusu olan ajan Temme’nin son amiri olan Lübcke’nin neden öldürüldüğü araştırılıyor

Giriş Tarihi: 4.6.2019
Karakutunun amirine infaz
Almanya'da Kassel Bölge Valisi Walter Lübcke, evinde öldürüldü. Bahçede başından vurulmuş halde bulunan 65 yaşındaki Lübcke'nin cesedinin yanında silah bulunmaması infaz ihtimalini güçlendirdi. Lübcke, 10 yıldır valiydi. NSU cinayetlerinin karanlık ismi ajan Andreas Temme, Hessen Anayasayı Koruma Teşkilatı'ndan alınıp Vali Lübcke'nin emrine verilmişti.

KİMİNLE BULUŞTU?
NSU cinayetlerinin karakutusu ajan Andreas Temme, Lübcke'nin bölge valiliğinde personel dairesinde bir göreve getirilmişti. Hessen Eyalet Kriminal Dairesi ve Kassel Emniyet Müdürlüğü çalışmaları sürdürürken, Alman basınındaki haberlere göre Lübcke, ölmeden hemen önce evinin yakınında biriyle buluştu. Lübcke'nin neden öldürüldüğü ise halen bilinmiyor.

GÖREVDEN ALMAMIŞTI
Sivil bir inisiyatif geçtiğimiz yıllarda Temme'nin görevden alınması için Lübcke'ye bir mektup yazarak baskı yapmış, ancak sonuç alamamıştı. Lübcke, 1999-2009 yılları arasında CDU Hessen Eyalet Milletvekili olarak görev yapmıştı. 31 Mart tarihinde görevi sona eren Lübcke, Hessen Başbakanı Volker Bouffier'in ricası üzerine görevde kaldı. FRANKFURT

6 TANIK ESRARENGİZ ŞEKİLDE ÖLDÜ
NSU'da gerçeğin çıkmasını karanlık eller önlüyor. Gerçeği veya olayın içinde kimler olduğunu söyleyenler ise bir bir esrarengiz şekilde hayatını kaybediyor. NSU ile doğrudan bağlantısı olup da hayatını kaybeden altı tanık var. 15 Eylül 2013'te 21 yaşındaki Florian Heilig, ardından da NSU'nun sır küpü olan "Corelli" kod isimli muhbir Thomas Richter ölü bulundu. Kısa süre sonra Heilig'in 20 yaşındaki sevgilisi Melisa Marijanovic, ardından kızın yeni nişanlısı Sascha Winter öldü. Bunları Liselotte W. ve Corinna B. isimli tanıkların hayatlarını kaybetmesi izledi.

NSU'YA 3200 SAYFALIK RAPOR
Brandenburg Eyalet Meclisi'nin kurduğu NSU Cinayetleri Meclis Araştırma Komisyonu raporunu tamamladı. Raporda ihmali olan veya bilinçli olarak NSU cinayetlerinin aydınlatılmasını önleyen resmi eleştirilmedi.

BEKLENTİLER BOŞA ÇIKTI
Partilerin aralarında ortak bir metin için uzlaşamadığı belirtiliyor. Tamamlanan rapor komisyon tarafından Meclis Başkanı Britta Stark'a teslim edildi. Komisyonun, 3 yıllık bir çalışmanın ardından hazırladığı 3 bin 200 sayfalık rapor yine kimseyi tatmin etmedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Karakutunun amirine infaz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN