baltayı taşa vurdu

sonrası , helal kesime “istisnasız” yasak istedi. Bu isteğiyle baltayı taşa vuran CDU’ya, ’nden “Yasak bizi de vurur” tepkisi geldi

Giriş Tarihi: 17.8.2019
CDU baltayı taşa vurdu
Almanya'da hükümetin büyük ortağı konumunda olan Hıristiyan Demokrat Birlik Partisi'nin (CDU) Aşağı Saksonya Eyalet Teşkilatı, şoksuz hayvan kesiminin yasaklanmasını istiyor. Kurban Bayramı nedeniyle gündeme gelen kurban kesimini Müslümanlara saldırmak için fırsat gören CDU, yasağın istisnasız uygulanmasını isteyince, baltayı taşa vurdu ve Yahudi Cemaati'ni de karşısına aldı.

"KORKUNÇ İTTİFAK"
Şoksuz hayvan kesiminin yasaklanmasından Yahudiler'in de etkileneceğini düşünemeyen CDU'ya Almanya'daki Yahudiler Merkez Konseyi büyük tepki gösterdi. "Yasak bizi de vurur" diyen Konsey Başkanı Josef Schuster eyalet milletvekillerine bir mektup yazarak, 2018'de AfD'nin benzer bir talebine dikkat çekti. İnanılmaz bir ittifaktan sözeden başkan, "Yasalara göre dini nedenlerden ötürü şoksuz kesim serbest" dedi. FRANKFURT

DİTİB: CDU SAĞA KAYIYOR
SCHUSTER, olası bir yasağın Yahudi toplumunu derinden etkileyeceğini belirtti. DİTİB Aşağı Saksonya Eyalet Teşkilatı Başkanı Emine Oğuz da CDU'nun bu talebinin kendilerini şaşırttığını belirterek, "CDU'nun giderek sağa kayması beni ürküttü" dedi. CDU Meclis Grup Başkanı Dirk Toepffer ise hayvanların "dini nedenlerden ötürü acı çekmelerini gerektirecek nedenler olmadığını" savundu.

'İSTİSNA OLMASIN' TALEBİ
YAPILAN grup toplantısında hayvanların bayıltılmadan kesilmesine sadece önceden uyuşturulması durumunda izin verilmesini öngören öneri oybirliğiyle kabul edildi. CDU'nun talebinin kabul edilmesi durumunda eyalette şoksuz kesim yasaklanmış olacak. Ancak yasağın hem Müslümanları hem de Yahudileri olumsuz etkileyeceği için bu şekliyle kabul edilmeyeceği tahmin ediliyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
CDU baltayı taşa vurdu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN