CHP’li Gençler Kadın Cinayetlerine Dikkat Çekti

Giriş Tarihi: 22.2.2015 18:18
CHP’li Gençler Kadın Cinayetlerine Dikkat Çekti
Cumhuriyet Halk Partisi İl Gençlik Örgütü kadına şiddeti ve kadın cinayetlerini hazırladıkları gösteri ile hem kınadılar hem de yaşanan soruna dikkat çektiler.
Aydın Atatürk Kent Meydanı’nda tecavüze uğrayan, şiddet gören ve öldürülen tüm kadınlar için toplanan gençler temsili olarak Güldünya Töre, Hatice Daşlı, Serpil Yeşilyurt, Özgecan Aslan ve çocuk gelini canlandırdılar. Canlandırmanın ardından İl Gençlik Örgütü Başkanı Kemal Güneri yaptığı basın açıklaması ile kadın cinayetlerine dikkat çekmeye çalıştılar.
Türkiye’nin her geçen gün kadın hakları konusunda gerilediğini söyleyen CHP İl Gençlik Kolları Başkanı Kemal Güneri, “Bir sabah uyandığımızda da yeni bir kadın cinayeti, şiddet, cinsel istismar, taciz, tecavüz gibi haberlerle gözlerimizi açmayalım. Ama ne yazık ki şuanda tüm bunlar yaşadığımız ülkenin gerçekliği halini almış bulunmakta. Erkek egemen feodal bir toplum olmaktan bir türlü kurtulamayışımız, bütün bunların temelinde yatan sebep durumunda. Çocukluktan itibaren erkek-kadın eşitliğinin anlatılamadığı, erkek çocukların kız çocuklarından üstün tutulduğu, hatta erkek çocuğu severken "büyüyünce ne canlar yakacak" söylemleri ile yetiştirildiği bir toplumsal yapıya sahibiz. Cinsiyetçi yaklaşımlar erkek gibi kadın söylemi, kadının adının sadece evinde kocasını bekleyen ve onun hizmetkarı gibi görülmesidir tüm bu olanların sebebi. Bütün bunların başlangıcında atılması gereken en önemli adım,gerekli yasal önlemlerin meclis tarafından alınması ve hafifletici tahrik unsurları adı altında katilleri,sapıkları,manyakları, tecavüzcüleri aklayan çarpık sistemin kökünden değişmesidir. Bizler artık Güldünya’ların, N.Ç’lerin ,Hatice Daşlı’ların ,Serpil Yeşilyurt’ların, Münevver Karabulut’ların , 6 yaşındaki Gizem’lerin , Özgecan’ların ölmemeleri için sesimizi yükseltiyoruz” diye konuştu.
“ERKEK GİBİ DEĞİL KADIN GİBİ KADIN DENİLMELİ”
Açıklamasında halk arasında yaygın olan bazı söylemleri de eleştiren Güneri, “Erkek gibi kadın değil, kadın gibi kadın anlayışını bu ülkeye ve tüm dünyaya hakim kılana dek mücadelemizi sürdüreceğiz. "Türk kadını! Sen yerlerde sürünmeye değil, omuzlar üzerinde yükselmeye layıksın" şiarıyla Tüm dünya kadınlarının yanında olduğumuzu beyan ederiz” ifadelerini kullandı.
Basın açıklamasının ardından grup bir daha kadın yönelik şiddet, tecavüz ve cinayetleri yaşanmaması dileği ile dilek fenerlerinin gökyüzüne saldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
CHP’li Gençler Kadın Cinayetlerine Dikkat Çekti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN