Milli Eğitim Müdürülüğü Kriz Timi Kurdu

Giriş Tarihi: 18.3.2015 08:58 Güncelleme Tarihi: 18.3.2015 13:41
Aydın Milli Eğitim Müdürülüğü Kriz Timi Kurdu
Milli Eğitim Müdürlüğü, öğrenci okul ve aile üçgeninde yaşanan acı olaylardan öğrencilerin en az etkilenmesi amacıyla ‘Kriz Timi’ kurdu. 5 kişilik rehber öğretmenden oluşan kriz timi yaşanan olumsuz olaylardan öğrencilerin en hafif şekilde etkilenmesi amacıyla çalışıyor.
Geçtiğimiz gün Umurlu Çok Programlı Lisesi’nde tren çarpması sonucu hayatını kaybeden Sude Kutlay’ın okulunda çalışmalara başlayan Kriz Timi, Sude’nin öğrencilere psikolojik destek veriyor. Sude’nin arkadaşlarının yanı sıra öğrencilerin olaydan olumsuz etkilendiğini ve yaşanan şoku atlatmak için çalıştıklarını belirten Aydın İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre, “Öğrencilerin bazı olaylardan etkilenmemesi için bu ekiple birlikte çalışıyoruz. Milli Eğitim olarak çocukları yetiştirirken sadece akademik başarıya değil çocukların hayatla mücadele gücünü artırmamız gerekiyor. Bu konuda öğretmenlerimize büyük görev düşüyor” dedi.
Eğitimde yaşanan psikolojik sıkıntıların çözülmesi amacıyla Aydın’da ‘Kriz Timi’ni kurduklarını ve ekibin il genelindeki okullarda görev yaptığını belirten Aydın İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre, “Aydın’da kurduğumuz bu ekiple gerçekleştirdiğimiz çalışmayı çok önemsiyorum. Rehber öğretmenlerimizden oluşan bu Kriz Timi yaşanan ani şoklarda ve acılarda ilk andaki şoku azaltabilecek ilk yardım ekibi gibi çalışıyor. Öğrencilerimize ruhsal ilk yardımı yapıyor. Bir kaza anındaki ilk yardım ekipleri nasıl yaralılara ilk müdahale yapıyorsa biz bu ekibimizle olaylarda öğrencilerimize ruhsal ilk yardımı veriyoruz. Okulda evde olay nerde gerçekleşiyorsa yerinde ilk yardımı verip psikolojik destek veriyoruz” dedi.
“GENÇLERİN HAYATLA MÜCADELE GÜCÜNÜ ARTIRMALIYIZ”
Son yıllarda yaşanan olaylar analiz edildiğinde gençlerin yetişmesinde ilginç bir eksikliğin tespit edildiğini belirten il Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre, hem anne hem de bir öğretmen olarak çocukların yetişmesinde hayatla mücadelenin de iyi öğretilmesi gerektiğini söyledi. Açıklamasında öğretmenlere de seslenen İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre, “Şu andaki kuşak zorluklar karşısında direncinin az olması nedeniyle sıkıntı yaşıyor. Mücadele gücünün az olması bu tür sıkıntılara neden oluyor. Çocukların akademik başarısının yanı sıra hayatla mücadele gücünü artırın. Bu nedenle öğretmenlerimize çok iş düşüyor. Bizim bu kuşağın asıl sıkıntısı hayatla mücadele gücünün düşük olmasıdır” diyerek çocukların yaşamın zorluklarına karşı da hayata hazırlanmasını istedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Aydın Milli Eğitim Müdürülüğü Kriz Timi Kurdu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN