Türkav’da Aktif Ve Sağlıklı Yaşlanma Konuşuldu

Giriş Tarihi: 28.3.2015 09:08 Güncelleme Tarihi: 30.3.2015 09:55
Aydın Türkav’da Aktif Ve Sağlıklı Yaşlanma Konuşuldu
Türkiye Kamu Çalışanları Kalkınma ve Dayanışma Vakfı (TÜRKAV) Şubesi, Yaşlılar Haftası nedeniyle “Aktif ve Sağlıklı Yaşlanma” isimli sohbet toplantısı düzenledi.
ADÜ Sağlık Bilimler Enstitüsü Yaşlı Sağlığı Bölümü Dr. Ülkü Nur Sökmen’in konuşmacı olarak katıldığı toplantıya TÜRKAV Aydın Şubesi Başkanı Bilge Ozan ve vakıf üyeleri katıldı.
“Aktif ve Sağlıklı Yaşlanma” üzerine bir sunum gerçekleştiren Dr. Ülkü Nur Sökmen; “ Aktif yaşlanmanın desteklenmesi için yaşlı dostu bir şehirde yaşlı bireylerin aktif olarak yaşlanması desteklenmelidir. Yaşlıların gereksinimleri ve kişisel tercihlerine saygılı, esnek olanaklar sunulmalıdır. En kırılgan yaşlıları koruyan ve yaşlıların yaşamın tüm alanlarına katılımını destekleyen politikalar, hizmetler, yapılar ve çevresel düzenlemeler yapılmalıdır. Yaşlı bireylerin yaşamın her alanına katılımının desteklenmesi önerilmektedir. Kuşkusuz fiziksel olarak aktif olamayan yaşlılar da bu yaklaşımın dışında olmamalıdır. Öte yandan, işlevselliğin korunması anlamında en yararlı önlemlerden birinin fiziksel olarak olabildiğince aktif olmak ve düzenli fizik egzersiz yapmak olduğu da akılda tutulmalıdır. Bu nedenle hekimlerin önemli görevlerinden biri de yaşam boyu fizik egzersiz perspektifi ile tüm bireylere aktif bir yaşam tarzını benimsemeleri ve fizik egzersiz yapmaları konusunda öneriler sunmaktır” dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Aydın Türkav’da Aktif Ve Sağlıklı Yaşlanma Konuşuldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN