Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Didim’in “Turizm Yolu” Yatırım Programına Alındı

Giriş Tarihi: 18.5.2015 14:48 Güncelleme Tarihi: 18.5.2015 15:01
Didim’in “Turizm Yolu” Yatırım Programına Alındı
Didim Ticaret Odası’nın bundan 6 yıl önce gündem oluşturarak kamuoyunun dikkatlerini çektiği Turizm Yolu yatırımı gerçekleşiyor.
7 Haziran Seçimleri öncesi ’a gelen AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun müjdelediği Didim’i Akbük, Kazıklı üzerinden Bodrum Havaalanına bağlanacak 34 kilometrelik turizm yolunun yatırım programına alındığı müjdesi Didim’de memnuniyetle karşılandı.
Didim Ticaret Odasının ve AK Parti Didim İlçe Teşkilatının uzun zamandır üzerinde çalıştığı Didim’den Bodrum Havalimanına uzanan 34 kilometrelik yol, hükümetin yatırım programına alındı. 2009 yılında Ticaret Odası tarafından hazırlanan Didim-Kazıklı-Havaalanı Yolunun Turizm Yolu İlan Edilmesinin İlçe Turizmi ve Türk Ekonomisine Katkıları, raporunda şöyle denilmişti: “İlçemize en yakın havaalanı olan Bodrum-Milas Havaalanı’na mevcut güzergâhla ulaşmak için 90 kilometrelik yol ve yaklaşık bir saati aşkın bir zamana ihtiyaç vardır. Bu durumda yıllardır var olan fakat köy yolu statüsünde ve vasfında olduğu için kullanımı ekonomik olmayan Didim-Kazıklı-Havaalanı yolunun Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca bir an önce "Turizm Yolu" kapsamına alınıp kullanıma açılması, mesafeyi takriben 40 kilometre kısaltacak ve havaalanına varış süresi 30 dakika seviyesine çekilecektir. Güzergâhta yapılacak iyileştirmeyle hem zaman tasarrufu, hem de ekonomik tasarruf sağlanacaktır. Didim’de bulunan mevcut turistik yatırımlarla birlikte Türkiye’nin en büyük marinasının ve 3 bin hektarlık turizm yatırım alanlarının cazibe merkezi olabilmesi için bu yolun bir an önce yatırım planına alınması gerekmektedir.”
TİCARET ODASI SONUÇTAN MEMNUN
2009 yılında Didim-Kazıklı-Havaalanı yolunun turizm yolu ilan edilmesi için çalışmalar yapan ve o günden bugüne çalışmalarını sürdüren Odamız projenin yatırım programına alınmasını memnuniyetle karşıladı. Yönetim Kurulu Başkanı Şaban Üstündağ, turizm yolunun Didim için çok önemli bir proje olduğunu belirterek, şöyle konuştu: “Turizm yolu düşüncesiyle yola çıkan odamız, çeşitli girişimlerde bulunarak yıllardır eksikliği hissedilen bir konuyu sahiplenerek çalışmalara başladı ve o dönemki girişimlerle şu an yapımı devam eden Didim Bölünmüş Yolunun yatırımı gerçekleşti. O dönemki esas talebimiz olan Turizm Yolu yatırımının da gerçekleşeceği müjdesini aldık. Geçmiş yıllarda Bakanlarımız ve Bakanlık yetkilileriyle görüşen Odamız, sözü edilen yolun turizm yolu ilan edilmesinin çok önemli olduğu konusunda fikir birliği oluşturmuştur. Yıllardır üzerinde çalışılan ve son dönem Ak Parti İlçe Teşkilatının da takipçisi olduğu Didim’in turizmine ciddi anlamda katkı sağlayacak olan yolun yatırım programına alınması, bizler için mutluluk vericidir. Bununla beraber bir konuda daha hükümetimizden müjde bekliyoruz. Bugün 75 Bin civarında olan ve nüfus artışı hızla devam eden ilçemizin yaz mevsiminde nüfus ortalaması 350 bin dolayında olmakta, yoğun sezonda 500 binin üzerine ulaşmaktadır. Bu sebeple ilçemize bu nüfusa hitap edecek tam teşekküllü hastane yapılması da çok önemli, böylece Didim’deki turist sayısının arttırılacağını ve ilçeye daha üst tabaka ziyaretçilerin geleceğine inanıyoruz. Ayrıca Adnan Menderes Üniversitesi bağlı olan Didim Meslek Yüksek Okulu Milli Eğitim Bakanlığından Kiralanan alanda hizmet vermektedir. Yeni fakülte yatırımlarının gerçekleşmesi için mevcut alanın Üniversiteye devrinin yapılmasını ya da Odamızın Girişimleri ile belli bir aşamaya ulaşan ilçemiz sınırlarında Turizm Bakanlığına tahsisli 1042 no’lu parselin üniversiteye tahsisi gerçekleşmesini istiyoruz. Bu vesileyle Bize bu müjdeyi veren başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu’na, Bu konuyu gündeme taşıyan ve tartışılmasına vesile olarak bugün bu işin gerçekleşmesinde pay sahibi olan Yönetim Kurulu Eski Başkanımız Sayın Ufuk Döver başta olmak üzere Geçmiş Dönem ve Bu dönem görev yapan Ticaret Odası Yönetim Kurulları ve Meclis Üyelerine, çalışmaların yürütüldüğü 2009 yılından bu tarafa yanımızda olan ve Didim’in bir ‘Turizm Kenti’ olma çabasına gönülden destek veren, geçtiğimiz dönem görev başında olan ve bu dönem görev yapan Kültür ve Turizm Bakanlarımıza, Valilerimize Milletvekillerimize, Karayolları Bölge Müdürlerimize, Kaymakamlarımıza, bu işin gerçekleşmesi için emek veren tüm kademelerdeki çalışanlara, Son dönemde bu işin takipçisi olan Aydın Milletvekili adayı Doç. Dr. Zeynep Karahan Uslu ve diğer adaylarımıza, İl Başkanı Ömer Özmen’e ve Ak Parti İlçe Başkanı Cenk Ünlü’ye canı gönülden teşekkür ediyoruz” denildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Didim’in “Turizm Yolu” Yatırım Programına Alındı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN