İlek Fiyatları Tavan Yaptı

Giriş Tarihi: 23.6.2015 13:48 Güncelleme Tarihi: 23.6.2015 14:24
İlek Fiyatları Tavan Yaptı
’da incirlerin tozlaşmasını sağlamak amacıyla kullanılan ileğin fiyatı bir anda tavan yaptı. İki gün öncesine kadar kilosu 3-4 TL’den alınıp satılan ilek bir anda 14-15 TL’den alınıp satılmaya başladı.
Yüksek kesimlerde incir bahçesi bulunan incir üreticileri sorunun ciddi boyutlara ulaştığını belirterek sıkıntının mevsimsel dengesizlikten kaynaklandığını belirttiler.
Nazilli, Köşk, Sultanhisar, İncirliova ve Germencik’in yüksek dağlarında bulunan incir bahçelerinin tozlaşma için olgunlaştığını ancak erkek incirlerin havaların serin gitmesinden dolayı döllenmeyi sağlayabilecek olgunluğa erişmediğini belirten üreticiler başka bölgelerden ilek bulmaya çalıştıklarını belirttiler.
Benzer bir durumun 2008 yılında da yaşandığını ancak o dönem havaların serin gitmesinden değil, erkek incirlerin hastalıklı olmasından dolayı sıkıntı yaşandığını belirten Aydınlı ilekçilerden Yusuf Yeşil, “İki gün öncesine kadar durum normal idi. Taban ve güneye bakan arazilerde ilekleme işlemi tamamlandı. Şimdi yüksek kesimlerdeki arazilerde bulunan incir ağaçlarının meyvelerinde yozlaşma vakti geldi. Dişi olarak bilinen incir meyvesi tozlaşacak ergenliğe ulaştı. Ancak erkek incirler havaların serin gitmesinden dolayı tozlaşmayı sağlayabilecek ergenliğe ulaşmadığı için sıkıntı yaşanıyor. İncir de bir hafta içinde tozlaşma olmazsa adeta intihar eder gibi küser ve olgunlaşmadan dökülür. Bu durum gerek incir üreticisi için gerekse milli ekonomi için ciddi bir kayıptır. 2 gün önce 3-4 TL’ye alınıp satılan ilek bugün erkek incirler olgunlaşma göstermediği için adeta karaborsaya düştü. Olgunlaşan az miktardaki ilek de 14-15 TL’den satılıyor. Bu da üretici için ciddi maliyet ve sıkıntıya neden oldu” diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İlek Fiyatları Tavan Yaptı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN