Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Efeler Belediyesi Atık Yağları Deterjana Dönüştürecek

Giriş Tarihi: 11.7.2015 09:58 Güncelleme Tarihi: 13.7.2015 09:04
Efeler Belediyesi tarafından başlatılan atık yağ toplama kampanyası ile, kullanılan atık yağlar toplanarak çevrenin korunmasına katkıda bulunulacak.
Ülkemizde son yıllarda kızartılmış yiyeceklerin artması ile birlikte doğru orantılı olarak kullanılmış bitkisel yağ atıklarında da artış gözlendi. Temiz bir çevre için duyarlı çalışmalarını sürdüren Efeler Belediyesi atık yağları toplama kampanyası başlattı. İlçedeki muhtarlıklar aracılığıyla gerçekleşecek atık yağ toplama kampanyasında 5 litre atık yağ getiren vatandaşlara 1 litre sıvı deterjan hediye edilecek. Efeler Belediye Başkanı M. Mesut Özakcan, bu kampanya ile çevre, su ve doğanın atık yağlarla kirlenmesinin önüne geçileceğini ve atık yağların yeniden ekonomiye kazandırılacağını belirtti.
“1 LİTRE ATIK YAĞ, 1 MİLYON LİTRE TEMİZ SUYU KİRLETİYOR”
Başkan Özakcan, tüm ev hanımlarını, lokantaları, otelleri ve yağ kullananları kampanyaya destek vermeye çağırarak, “Bildiğiniz gibi bitkisel atık yağlar, çevremizden içme suyumuza kadar verdiği zararların ne kadar büyük olduğunun hiç birimiz farkında değiliz. Meselenin ayrıntısına inildiğinde 1 litre atık yağın 1 milyon litre temiz suyu kirlettiği gerçeği ile karşı karşıyayız. Atık yağlar ekotoksik özelliğe sahiptir. Alıcı ortamı kirleterek, ortamda yaşayan canlıların yaşam alanlarını yok ederek tahribata yol açar. Atık yağlar suya karıştığı zaman; temiz su yüzeyini kaplar ve suyun hava ile temasını engeller. Havadan suya oksijen transferini önler, zamanla oksijenin azalmasına sebep olur. Denize, akarsuya ve göle ulaşan bitkisel atık yağlar, kuşlara, balıklara ve diğer canlı türlerine zarar vermektedir. Lavaboya döküldüğünde, kanalizasyon sistemine sıvanır. Kanalizasyon borusu içindeki atıkların yapışmasına borunun daralmasına ayrıca, yüzde 40 oranında kanalizasyon sisteminin tıkanmasına sebep olur. Kanalizasyona dökülen yağlar atık su arıtma tesislerine zarar verir ve işletme maliyetini artırır” dedi.
ATIK YAĞLAR BİRÇOK YERDEN TOPLANACAK
14 mahalle muhtarının katkısıyla atık yağ toplama çalışmalarının başlatıldığını kaydeden Özakcan, “Atık yağ kullanımının yoğun olduğu restoranlar, oteller ve yurtlar gibi bir çok yerden atık yağları toplayarak çevrenin kirletilmemesi adına çalışmalarımızı sürdüreceğiz” ifadelerini kullandı.
Başkan Özakcan’ın konuşmasının ardından firma yetkilisi ile protokol imzaladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Efeler Belediyesi Atık Yağları Deterjana Dönüştürecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN