Köşk’te Rahvan Atlar Bayramda Nefes Kesti

Giriş Tarihi: 20.7.2015 11:08 Güncelleme Tarihi: 20.7.2015 16:55
Köşk’te Rahvan Atlar Bayramda Nefes Kesti
Köşk Belediyesi tarafından düzenlenen geleneksel rahvan at yarışları, Ramazan Bayramında yarış severlere ayrı bir heyecan yaşattı.
Köşk Belediyesi 2. Geleneksel Rahvan At Yarışları Festivalini yarışseverler için Ramazan Bayramının üçüncü gününde düzenledi. Dalama Mahallesi Yörük Ali Efe Çayır Pistinde yapılan rahvan at yarışları festivaline yaklaşık 3 bin kişi katıldı. Baş, başaltı, büyük orta, küçük orta, deste, taze beşli, dörtlü taylar, üçlü taylar, ikili taylar, minik taylar ve ithal atlar kategorilerinde 124 at yarıştı.
Bayram günde böyle bir coşkulu katılımla festivalin gerçekleşmesinden dolayı mutlu olduklarını dile getiren Köşk Belediye Başkanı Rıfat Kadri Kılınç,” atlar bu milleti tarih sayfalarına taşıyan varlıktır. Bizlerde ata sporumuz olan geleneksel yarışlarımızı düzenleyerek bu geleneği sürdürerek yaşatıyoruz. Şanlı tarihimizin ve ecdadımızın bize emaneti olan atlarımızı ve ata sporumuzu şehrimizde yaşattığımız için son derece mutluyuz ve guruluyuz. Bu gün davetimize katılarak bizlerle birlikte festivalimize gelen tüm yarışseverlere ve katılımcılara ayrı ayrı teşekkür ediyorum” dedi.
Öğle saatlerine doğru gurup yarışlarının başlamasıyla pistte koşan atları takip eden izleyiciler, at sahipleri ve seyisler final müsabakaları için heyecanla beklediler. Final müsabakalarında ise; Baş grubunda Alim Yavaş’ın Barbaros birinci, Ayvaz Camderun’un atı ikinci ve Derya Dalcan üçüncü oldu.
Diğer kategorilerde dereceye girenler ise; Başaltı gurubunda Hasan Aslandağ birinci, Hasan Özilhan ikinci, Hüseyin Alp üçüncü olarak ipi göğüslediler.
Etabı tamamlanan diğer gurup birincileri ise şöyle devam etti: Büyük Orta yarışında Cengiz Cenk, Küçük Orta yarışında Tarkçı, Deste Yarışında Karanfil Kardeşler, Taze Beşli yarışında Abdurrahman Büyüktarakçı, Dörtlü Taylar yarışında Ömer Özpekcan, Üçlü Taylar yarışında Ekrem Koşak, Tozkoparan yarışında Yakup Serçe galip gelerek kategorilerini birincilikle tamamladırlar. Yarışların ardından Başkan Kılınç dereceye girenlerin ödül ve kupalarını kendisi takdim etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Köşk’te Rahvan Atlar Bayramda Nefes Kesti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN