Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hem Hastayı Hem Hasta Yakınını Perişan Eden Hastalık Alzheimer

Giriş Tarihi: 8.10.2015 09:48 Güncelleme Tarihi: 8.10.2015 10:16
Hem Hastayı Hem Hasta Yakınını Perişan Eden Hastalık Alzheimer
Türkiye’de artan yaşlılık oranı ile birlikte, yaşlılık hastalığı olarak bilinen Alzheimer rahatsızlığının görülme riski de artmaya başladı. Hem hastayı normal yaşamdan ayıran hem de hasta yakınlarını ciddi sıkıntılar veren Alzheimer rahatsızlığına karşı alınacak en önemli tedbirin sağlıklı beslenip beyni de aktif tutmak olduğunu söyleyen Liva Hastanesi hekimlerinden Abdullah Açıkgöz herkesin doğal beslenmeye daha çok özen göstermesini tavsiye etti.
Ülkemizde son zamanlarda Alzheimer rahatsızlığı tanısında ciddi artış görüldüğünü belirten Aydın Liva Hastanesi Hekimlerinden Abdullah Açıkgöz, “Bu hastalığa karşı alınacak en önemli tedbir doğal, doğru ve dengeli beslenmek bunun yanında beyni de aktif tutmak gerek. Halk arasında unutkanlık ve geçmiş ile bağlantının kopması olarak da algılanan bu Alzheimer hastalığı hem hastanın hem de hasta yakının günlük yaşam kalitesini olumsuz etkiliyor. Hafıza kaybı, iletişim kuramama, eşyaların yerini karıştırma, evini ve yolunu unutma, davranışlarda ve ruh halinde değişiklik gibi bulguları olan bu hastalık çok sık görülmeye başlandı” diyerek bu tür bulguya rastlayan kişilerin vakit kaybetmeden hekime başvurmasını önerdi.
“HASTA YAKINLARI ÇOK DAHA DUYARLI OLMASI LAZIM”
Hastalığın hastayı adeta normal yaşamdan kopardığı için hasta yakınlarının çok daha dikkatli olması gerektiği ve hastanın bakımında da görevin hastadan daha çok hasta yakınına düştüğünü belirten Liva Hastanesi Hekimlerinden Dr. Abdullah Açıkgöz, “Bu tür hastalık teşhisi konulanların yakınları öncelikle kendileri de hastalıkla mücadele konusunda bilinçlenmelidir. Sağlıklı ve doğal beslenmenin yanında hasta zararlı alışkanlıklardan da uzak tutulmalıdır. Bunun yanında beynin aktif tutulması için çeşitli aktiviteler mutlaka yapılmalı. Bu kitap okuma basit bir zeka oyunu, gazete okuma, müzik dinleme bile olabilir” dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hem Hastayı Hem Hasta Yakınını Perişan Eden Hastalık Alzheimer
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN