Anaokulu Ve İlkokullarda Sağlık Eğitimleri İhmal Ediliyor

Giriş Tarihi: 2.11.2015 09:08 Güncelleme Tarihi: 2.11.2015 09:28
Anaokulu Ve İlkokullarda Sağlık Eğitimleri İhmal Ediliyor
Nabız Sağlıklı Yaşam Derneği Başkanı Dr. Orhan Şahin, sağlık eğitimlerinin ve sağlık kontrollerinin okul öncesi ve ilkokul öğrencileri için önemli olduğunu belirtti.
Özellikle bu yaş gruplarında yapılacak olan beslenme ve hijyen eğitimlerinin alışkanlık kazandırılması adına önemli olduğunu vurgulayan Dr. Orhan şahin, “Kazanılan bu alışkanlıklar, gelecekteki sağlıklı beslenme ve sağlıklı toplum oluşturma adına dikkat edilmesi gereken bir husustur. Özellikle okul öncesine yapılacak sağlık taramaları ile birçok hastalık ortalığa çıkarılarak önlem alınabilir. Bu anlamda Toplum Sağlığı Merkezleri, sınıf öğretmenleri ve ailelere ciddi görevler düşüyor. Özellikle obezite ile mücadelede bu eğitimler önemli. Okul kantinleri bu anlamda denetlenmeli. Sağlıklı olmayan yiyecek ve içeceklerinin bulundurulmaması konusunda okul idaresinin de hassas olması gerekiyor” dedi.
Anaokulu ve ilkokullarda sağlık eğitimlerinin ihmal edildiğini savunan Dr. Şahin, “Bu amaçla Nazilli’nin mahallerinden olan Esenköy İlkokulu’nda sınıf öğretmeni Feriştah Şahin koordinasyonunda öğrencilere hijyen eğitimi verdik. Özellikle el hijyeni beslenme alışkanlıkları ve hastalıklardan korunma ile ilgili bilgileri öğrencilere aktardık. Öğrenciler geçen yılda benzer bir eğitim aldıklarından dolayı anlatılanlara katılarak bildiklerini pekiştirdiler. Seminer sonrası öğrencilere diş fırçası ve diş macunu dağıtılarak kişisel hijyen teşvik edildi” şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Anaokulu Ve İlkokullarda Sağlık Eğitimleri İhmal Ediliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN