Her Yerde Yasak, Ayvalık’ta Serbest

Giriş Tarihi: 6.3.2015 16:18 Güncelleme Tarihi: 8.3.2015 16:19
Her Yerde Yasak, Ayvalık’ta Serbest
İl Milli Eğitim Müdürlüğü, okul dönüşümleri ile ilgili öğrenci ve velilerine uyarılarda bulundu.
Bu kapsamda, ‘Öğrenci ve Velilerin Dikkatine’ başlığıyla, Balıkesir İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz’in yaptığı açıklamada, il genelinde 39 adet dershanenin Özel İlkokul ve Temel Lise’ye dönüşüm için müracaat ettiğini, bu başvurulardan sadece Özel Ayvalık Temel Lisesi ve Özel Burhaniye Temel Lisesi’nin dönüşümünü tamamlayarak, 2014-2015 eğitim öğretim yılında eğitim öğretime başladığını hatırlattı.
Bu iki kurum haricinde bugüne kadar Balıkesir’de açılan başka hiçbir Özel Temel Lise bulunmadığının altını çizen Cengiz, “Şu an ilimizde dönüşüme müracaat eden 37 adet dershanemiz bulunmakta olup, bunlar sadece müracaat aşamasında olduğundan, öğrenci kayıt etme gibi bir hakları bulunmamaktadır” dedi.
Öğrenci velilerinin, yanıltıcı bilgilere itibar etmemeleri ve bu gibi işlemleri yapan kurumları mutlak suretle Balıkesir İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bildirmelerini isteyen Yusuf Cengiz, Bu gibi dershanelerin özellikle 5’erli 10’arlı gruplar halinde sınıflar oluşturacaklarını vaat ederek kamuoyunu yanıltmaya çalıştıklarını kaydederek, kamuoyunu yanlış bilgilendiren bu kurumlar hakkında velilerin ve öğrencilerin dikkatli olmaları, kurumlara herhangi bir ödeme yapmamaları ve hiçbir belgeye imza atmamalarını gerektiği söyledi.
Balıkesir Valiliği ve Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğünün 2015/5 nolu genelgesi gereği, özel okulların öğrenci ve velileri yanıltıcı gerçeğe aykırı; ‘Üniversiteye Hazırlık Koleji’, ‘Sınavlara Hazırlık Lisesi’, ‘Hem Dershane, Hem Okul’ şeklindeki reklam ve ilanlarına kesinlikle izin verilmeyeceğinin altını çizen Cengiz, “Milli Eğitim Bakanlığı tarafından da dönüşüm programına alınan bazı özel dershanelerin kurum açma izni ile iş yeri açma ve çalışma ruhsatı değişikliği yapmadan Özel Temel Lise olarak faaliyette bulunduklarına dair reklam ve ilan verdikleri, öğrenci kaydı yaptıkları anlaşılmıştır. Öğrenci ve velilerimizin mağdur olmamaları için kayıt yaptırılacak Özel Temel Liselerin, Bakanlığımızdan izin alıp almadığını araştırarak kayıt yaptırmaları gerekmektedir” diyerek, öğrenci ve velilerin mağdur olmamaları için Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğünün WEB sayfasında yayınlanan Özel Temel Liselerin listesini takip etmelerini istedi.
İZİN VERİLMEYEN REKLAM VE İLANLAR AYVALIK’TA KORKUSUZCA YAYINLANIYOR
Öte yandan, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın imzasını taşıyan, Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim Kurumları Genel Müdürlüğü’nün 28 Şubat 2015 tarihli genelgesinin 15. maddesince yasaklanan reklam ve ilan yasağına rağmen, Ayvalık’ta ilçe merkezindeki bilboardlarda yer alıyor.
Milli Eğitim Bakanlığının yasaklamasına rağmen ilan ve reklamların yayınlanmasına tepki gösteren vatandaşlar “Bakanlığın genelgesiyle ülke genelindeki valiliklerce izin verilmeyeceği kesin bir hükümle vurguladığı halde, bu reklam ve ilanlara Ayvalık’ta niye izin veriliyor" diyerek tepki gösterdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Her Yerde Yasak, Ayvalık’ta Serbest
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN