Ayvalık’ta UNESCO Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı

Giriş Tarihi: 25.6.2015 14:18 Güncelleme Tarihi: 25.6.2015 14:32
Ayvalık’ta UNESCO Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı
’in Ayvalık ilçesinde, UNESCO Kültür Mirası arasında yer alması için Ayvalık Belediyesince başlatılan çalışmalar kapsamında bilgilendirme toplantıları düzenlendi.
Ayvalık Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü bünyesinde Ayvalık’ın UNESCO tarafından Dünya Mirası olarak değerlendirilmesine yönelik yürütülen çalışmalar dahilinde Ayvalık Ticaret Odası Salonunda art arda iki bilgilendirme toplantısı düzenlendi.
Bergama Belediyesi UNESCO Dünya Mirası ve Alan Yönetimi Birimi Koordinatörü Yaşagül Ekinci tarafından ilk toplantıda daire amirlerine, belediye meclis üyelerine, ikinci toplantıda da ilçedeki Sivil Toplum Kuruluşu temsilcileri ile gönüllülere yönelik bilgilendirme yapıldı.
Toplantıya başkanlık eden Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer, Ayvalık’ın UNESCO Dünya Mirası listesine giden yolda tarihi yapılarıyla ve kültürel varlıklarıyla çok şanslı olduğunun altını çizdi.
Gençer; “Ayvalık Belediyesi olarak Ağustos ayında Plan Proje Müdürlüğümüzle UNESCO sürecine başlama kararı aldık. Ayvalık’ın tarihçesi, mimari durumunu, sosyal hayatını, jeolojik dokümanlarını, Tabiat Parkları ve Anıtlar Yüksek Kurulu tarafından korunduğunu anlatan bir dosya ile başvuruda bulunduk. UNESCO ayağıyla biz şehri kültür miraslarımızla ilgili yaşam biçimimiz hakkında bilinçlendirmiş olacağız. UNESCO’ya girmek veya aday olmak bile dünyanın kafasını burada böyle bir şehir varmış diye Ayvalık’a döndürmeye yetecektir” diye katılımcılara UNESCO sürecini anlattı.
Başkan Gençer’in ardından Bergama Belediyesi UNESCO Dünya Mirası ve Alan Yönetimi Birimi Koordinatörü Yaşagül Ekinci, katılımcılara süreç hakkında açıklamalarda bulundu, izlenecek yol haritasını anlattı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ayvalık’ta UNESCO Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN