Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ülkücülerden Çin Tepkisi

Giriş Tarihi: 8.7.2015 10:08 Güncelleme Tarihi: 8.7.2015 10:26
Ülkücülerden Çin Tepkisi
Edremit Ülkü Ocakları Başkanı Halil Görmen, Çin’in Şincan Uygur özerk bölgesinde yaşayan Uygur Türklerine Çin yönetiminin uyguladığı zulme tepki gösterdi. Ülkücüler zulme karşı tepkilerini göstermek için Edremit Cumhuriyet Meydanında toplanıp Çin bayrağını da yaktılar.
Edremit Ülkü Ocakları Başkanı Halil Görmen, Çin’in işgali altındaki Doğu Türkistan’da uzun yıllardan beri zulmün devam ettiğini ifade etti. Müslüman Uygur Türklerinin bölgede yaşam mücadelesi verdiğini belirten Başkan Görmen, “Bu mücadelenin bir tarafında, asimilasyon politikalarına karşı kendi vatanlarında milli kimliklerini ve dini değerlerini muhafaza etmeye çalışan soydaşlarımız, diğer tarafta Doğu Türkistan’ın demografik yapısını değiştirmek için her türlü vahşeti reva gören zalim Çin bulunmaktadır. Modern dünyanın gözleri önünde Uygur Türklerine sistematik olarak işkence edilmekte, söz konusu Doğu Türkistan olduğunda İnsan Hakları Beyannameleri herhangi bir hüküm teşkil etmemektedir." dedi.
Özellikle Ramazan ayında Uygur Türklerinin tüm değerlerinin hedef alındığını aktaran Halil Görmen, "Sözde demokrasi havarileri, özlerindeki ’haçlı’ ruhunu bu zulme karşı sessiz kalarak ortaya koymaktadırlar. İçeresinde bulunduğumuz bu Ramazan ayında da tablo değişmemiş ve aynı senaryo bir kez daha uygulamaya konulmuştur. Müslüman Türk olmayı başlı başına bir tehdit ve suç sayan Çin, Uygur gençlerini sorgusuz sualsiz gözaltına almakta ve bu gözaltılar ya idam ya da işkence sonucunda katliamla sonuçlanmaktadır. Her Ramazan Ayı’nda baskı ve sindirme politikalarına yenilerini ekleyen Çin, Uygur Türklerinin oruç tutmalarını engellemek için türlü zorluklar çıkarmaktadır." dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ülkücülerden Çin Tepkisi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN