Yrd. Doç. Dr. Ünal: "Avusturalya’yı Bağımsız Yapan Çanakkale’dir"

Giriş Tarihi: 25.3.2015 18:08 Güncelleme Tarihi: 25.3.2015 20:32
Yrd. Doç. Dr. Ünal: Avusturalya’yı Bağımsız Yapan Çanakkale’dir
Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Yenal Ünal Avustralyalı tarihçilerin ülkenin kuruluş tarihi olarak Çanakkale savaşını gösterdiklerini açıkladı.
Bartın İl Kültür ve Turizm Müdürlülüğü tarafından ‘Çanakkale’ konulu konferans düzenlendi. Kültür Merkezi toplantı salonunda düzenlenen konferansa Bartın Kültür ve Turizm Müdürü Fuat Dursun ve davetliler katıldı. Bartın Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Yenal Ünal’ın konuşmacı olarak katıldığı konferansta Çanakkale savaşının ayrıntıları ile ilgi davetlilere bilgiler verildi. Konferansta konuşan Yrd. Doç. Dr. Yenal Ünal, Çanakkale’de savaşa taraf olan devletlerin 500 bine yakın kayıp verdiklerini belirterek, savaşın tarihin akışını değiştiren dönemin en önemli olayı olduğunu ifade etti.
“ÇANAKKALE CESARETLENDİRDİ”
Savaşın Avustralya’da dahi dönüm noktası olduğunu kaydeden Ünal şöyle konuştu: “İlk defa burada duyacağınız bir tespitten bahsedeceğim. Çanakkale Savaşlarının Avustralya ve Yeni Zelanda için büyük önemi vardır. 1 Ocak 1901 tarihinde Avusturya Federasyonu adı altında bir devlet kurulmuştur. Bu devlet sembol bir devlettir be Büyük Britanya devletine kafa tutabilecek, bağımsızlık ilan edebilecek bir devlet değildir. Bununla birlikte bizzat Çanakkale’ye gelip savaşan, Büyük Britanya devletinin galip gelemediğini gören Avustralyalılar için Çanakkale umut olmuştur. Tarihçiler gerçek manada Avustralya’nın kuruluşu olarak ilan etmektedirler. ‘Biz hakikaten İngilizlerin yenilebileceğini Çanakkale’de gördük. Dolayısıyla devlet olabilmek için siyasi adımları ve sorgulamaları bundan sonra başladık’ diyorlar.”
Konferansın ardından Bartın Kültür ve Turizm Müdürü Fuat Dursun tarafından Ünal’a teşekkür belgesi takdim edildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yrd. Doç. Dr. Ünal: "Avusturalya’yı Bağımsız Yapan Çanakkale’dir"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN