’da Zeytin Yetiştiriciliği Yeniden Hayat Buluyor

Giriş Tarihi: 17.6.2015 13:58 Güncelleme Tarihi: 17.6.2015 14:48
Bartın’da Zeytin Yetiştiriciliği Yeniden Hayat Buluyor
’da arazileri zeytin yetiştiriciliği için uygun olan çiftçilere fidan dağıtımı yapıldı.
Bartın Valiliği tarafından zeytin yetiştiriciliğinin geliştirilmesi amacıyla Kurucaşile ilçesinde 32 çiftçiye fidan dağıtımı yapıldı. Fidan dağıtım törenine Bartın Valisi Sayın Seyfettin Azizoğlu, Kurucaşile kaymakamı Selim Çomaklı, Bartın Jandarma Komutanı Albay Tekin Aktemur, İl Emniyet Müdür Vekili Ali Yumuşak, Kurucaşile Belediye Başkanı Mehmet Zihni Sayın, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri İbrahim Kayış, daire amirleri, zeytin fidanı dikecek çiftçiler ve vatandaşlar katıldı.
Zeytinin sağlık açısından önemli bir yere sahip olduğunu söyleyen Bartın Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Abdulsettar Bayram, bunun yanında zeytin yetiştiriciliğinin de ekonomik olarak önemli yere sahip olduğunu vurguladı. Bayram ayrıca, çiftçilere fidanların bakımına özen göstermeleri tavsiyesinde de bulundu.
“GEREKEN TAHLİLER YAPILDI”
Kurucaşile’nin köklü bir tarihe ve kültüre sahip olduğunu ve bölgede var olan zeytinciliğin tekrar canlandırılması için bu projenin başlatıldığını ifade eden Bartın Valisi Seyfettin Azizoğlu da ilk olarak teknik heyet tarafından toprak tahlillerinin yapıldığını bunun sonucuna göre fidan dikim yerlerinin belirlendiğini ifade etti. Projenin Amasra ve Bartın’da da uygulandığını aktaran Azizoğlu, zeytin bahçesini kurmaya karar veren çiftçileri de kutladı.
Konuşmaların ardından çiftçilere fidan dağıtımı gerçekleştirildi.
Proje kapsamında il genelinde toplamda 15 bin fidan dağıtımı yapılacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bartın’da Zeytin Yetiştiriciliği Yeniden Hayat Buluyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN