Türkiye'nin en iyi haber sitesi

’da E-nabız Sistemi Uygulanmaya Başlandı

Giriş Tarihi: 15.7.2015 14:18 Güncelleme Tarihi: 15.7.2015 17:11
Bartın’da E-nabız Sistemi Uygulanmaya Başlandı
Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Doktor Osman Açıkgöz, vatandaşların bütün sağlık bilgilerinin yönetilebildiği, tıbbi özgeçmişine tek noktadan ulaşabildikleri E-Nabız uygulaması ile daha ileri seviyede sağlık hizmetlerinin yapılacağını açıkladı.
Uygulamanın genel sekreterlik bünyesindeki sağlık tesislerinde yerini aldığını kaydeden Doktor Açıkgöz, "E-Nabız muayene, tetkik ve tedavilerinizin nerede yapıldığına bakılmaksızın, tüm sağlık bilgilerinizi yönetebildiğiniz, tıbbi özgeçmişinize tek bir yerden ulaşabildiğiniz bir kişisel sağlık kaydı sistemidir. Bizzat sizin verdiğiniz, süresi ve sınırı belirlenmiş yetki çerçevesinde sağlık kayıtlarınızın hekimlerce değerlendirilebildiği, böylelikle teşhis ve tedavi sürecinin kalitesini ve hızını artıran, sizinle hekiminiz arasında güçlü bir iletişim ağının kurulmasını sağlayan, İnternet üzerinden güvenli bir şekilde erişebildiğiniz dünyanın en geniş ve en kapsamlı sağlık bilişim alt yapısıdır” dedi.
KİŞİLER VERİLERİNE ULAŞABİLİYOR"
Vatandaşların uygulamayı kullanarak kendi sağlık verilerine hızla ulaşabileceklerini de kaydeden Açıkgöz, “E-Nabız sisteminde, 1 Ocak 2015 tarihinden itibaren gitmiş olduğunuz sağlık tesislerini, bu tesislerde hangi branşlara, ne zaman gittiğiniz gibi detaylı bilgileri, size yazılmış reçeteleri, reçetenizi yazan hekimin adını, ilaçları, ilaç bilgilerini görebilir, listedeki ilaçlarla ilgili sizin saptadığınız yan etkileri yazabilir, isterseniz sonrasında girişini yaptığınız yan etki bilgilerini güncelleyebilir veya silebilirsiniz. Laboratuvarda yaptırdığınız tahlillerin sonuçlarını, aldığınız raporların bilgilerini, gitmiş olduğunuz sağlık tesisi Teletıp sistemine entegre olmuşsa tıbbi görüntülerinizi ve bunlara ait raporlarınızı görebilirsiniz” diye konuştu.
BİR TUŞLA AMBULANS ÇAĞRILABİLİYOR
Uygulamada bir tuşa basarak ambulans çağrılabileceğini de ifade eden Açıkgöz, “E-Nabız sisteminin mobil cihazlar için geliştirdiği uygulamasında ilaç hatırlatmalarınız size bilgi mesajı şeklinde yapılmaktadır. 112 acil butonu sayesinde acil durumlarda sizin ve yakınlarınızın yaşadığı veya çevrenizde gerçekleşen acil müdahale gerektiren bir olayda, acil servisi haberdar edebilir ve uygulamanın göndereceği konum bilgisiyle size en kısa sürede ulaşılmasını sağlayabilirsiniz” şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bartın’da E-nabız Sistemi Uygulanmaya Başlandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN