Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bebeklerde diş bakımı nasıl olmalıdır?

Bebeklerde diş bakımı, bebeğin hem güçlü hem de düzgün ve sağlıklı dişlere sahip olması açısından önemlidir. Diş bakımının doğru yapılması, diş çıkarma döneminde bebeğin diş kaşıntısı ve ağrıya bağlı huysuzluklarının da azalmasını sağlar.

Giriş Tarihi: 30.11.2019 13:36
Bebeklerde diş bakımı nasıl olmalıdır?

SÜT DİŞİ NEDİR?

Bebekliğin 6. ayından 33. ayına kadar çıkan 20 adet diş "süt dişi" olarak adlandırılır. 6-11 yaş arasında bu dişler ömür boyu kalacak olan dişler ile değişir. 6 yaşından itibaren çıkmaya başlayan dişler, büyük azı dişleri ve önde yer alan kesici dişlerdir. Bebeklikten itibaren çıkmaya başlayan dişlerin bakımının doğru yapılması, ilerleyen dönemlerde çocukların sağlıklı dişlere sahip olmasında önemli rol oynar.

BEBEKLERDE DİŞ BAKIMI NASIL YAPILIR?

  • Bebeğin diş çıkarma dönemi boyunca, diş bakımının doğru yapılması, bebeğin sağlıklı ve güçlü dişlere sahip olması açısından önemlidir. Bebeğin diş bakımında dikkat etmeniz gereken noktalar şöyle:
  • Bebeğinizin dişlerinin çıkmaya başladığını fark ettiğinizde, öncelikle özel bebek fırçası yardımı ile bebeğinizin dişlerini temizleyin. İki yaşından itibaren ise diş bakımında florürlü diş macunu kullanın.
  • Bebeğinizin emzik ve parmak emme alışkanlığına sahip olmaması için tedbirler alın. Bu alışkanlık diş gelişimini olumsuz etkileyebilmektedir.
  • Uyumadan önce bebeğinize şekerli süt ve bu tarz içecekler içirmeyin.
  • Bebeğinizin beslenmesini sağlıklı gıdalarla ve uygun miktarlarla sağlayın.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bebeklerde diş bakımı nasıl olmalıdır?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN