Anne babalar çocuklarından neler öğrenir?

Giriş Tarihi: 8.8.2017 10:41 Güncelleme Tarihi: 19.8.2017 11:12
Anne babalar çocuklarından neler öğrenir?

Miniklere her zaman nasıl davranacaklarını, kuralları, yapması ve yapmaması gereken şeyleri öğretmeye çalışıyoruz. Peki, biz onlardan neler öğreniyoruz?

Anne babalar genellikle çocukların yetişkinlerden ne öğrenebileceğine odaklanırlar. Onlardan öğreneceği şeylere çok fazla önem vermezler. Ve bu belki de yaşamınızın eğlenceli ama bir o kadar da önemli deneyimlerini kaçırmanıza neden olur. Aslında sizin de onlardan öğreneceğiniz o kadar çok şeyler var ki.

Onlarla beraber geçirdiğiniz süreleri iyi değerlendirirseniz, onların da size birçok şeyi öğrettiğini ve yeni deneyimler kazandığınızı görebilirsiniz. Psikolog Zeren Okçuoğlu Kadıoğlu, çocukların anne babalarına öğrettiği ve yaşamlarına renk katacak 13 maddeyi açıkladı. Ayrıca anne babalara da sormayı unutmadık, acaba onlar çocuklarından neler öğrenmişlerdi…

1. Çıkarsız sevgi

Çocuklar karşılıksız severler. Onların sevgilerinin yalınlığı yetişkinleri etkiler. Beklentileri de çoğu zaman son derece basittir. Birçok yetişkin çocukların sahip olduğu bu sevginin saflığından etkilenir.

2. Oyun

Oyun, çocukların yarattığı ve sizinle paylaştığı bir dünyadır. Çeşitli oyunlar oynayarak yoğun düşünce dünyanızdan uzaklaşıp, bir süreliğine kafanıza takılan gündelik sıkıntılardan kurtulabiliriz. Oyun bir zaman kaybı değildir; enerjinizin ve yaratıcılığınızın sürmesini sağlar.

3. Merak

Çocukların başı çektiği bir diğer alan da meraktır. Hemen hemen tüm çocuklar etrafında olup bitenlere karşı meraklıdır Hareket eden ve ilgilerini çeken bir şey gördüklerinde yüzleri aydınlanır. Merak, hangi yaşta olursa olsun yaşarken en önemli duygulardan biridir. Siz de yetişkin olarak merak duygunuzu uyandıracak, ilginizi çeken şeyleri keşfetmeye başlayabilirsiniz. Unutmamak gerekir ki; dünyayı değiştiren yenilikler merakla başlar.

4. Güven

Çocuklar onlara bakım veren, ilgilenen kişilere karşı güven duyarlar. Yetişkinler de güven duygusunun gücünü ve değerini anımsamalıdırlar.

5. Eğlence

Oyun ve eğlence çocukluğun önemli bir bölümüdür. Geçmişteki anılar hatırlandığında önemli bir bölümü eğlencelidir. Yetişkinler de eğlenmeyi ve eğlendirilmeyi severler ve aynı çocukların yaptığı gibi hayatlarına eğlence katmayı çocukları gözlemleyerek öğrenebilirler.

6. Esneklik

Çocuklar yeni ve bazen de zor olan durumlara kolay adapte olurlar. Yetişkinler de düşünce biçimlerinde gerekli değişiklikleri yaparak bu esnekliği kazanmaya çalışabilirler.

7. Yaratıcılık

Yaratıcılık, çok fazla kural dayatıldığında veya bir iş iyi ya da kötü yapıldığında kaybolur. Böyle durumlarda tıpkı çocuklarda olduğu gibi başlangıçtaki kafa yapısına dönmeye çalışarak, yeni şeyler keşfedebilirsiniz.

8. Arkadaşlık kurma

"Arkadaşım olur musun?" Yetişkinlikte çocukların sorduğu gibi bu tarz sorular soramasak da, duygu aynıdır. İş ortamında ya da başka bir ortamda ilişkiler kurmaya ihtiyaç duyulur. her zaman önemlidir çünkü sosyal ilişkiler kişinin kendini iyi hissetmesini sağlar.

9. Gülmek

Çocuklar yetişkinlere göre daha çabuk mutlu olurlar ve daha kolay gülümserler. Yaşamlarında yetişkinlerinki gibi sorumlulukları yoktur ve yaşadıkları anın tadını çıkartmayı başarırlar. Gülmek, kan basıncını düşürür ve kişinin kendini iyi hissetmesini sağlar. Gülmek bulaşıcıdır. Bir çocuk gülümsediğinde ona geri gülümsememek zordur. Gülümsemeniz için büyük nedenleriniz olmasa da, küçük şeylerin sizi mutlu etmesine izin verin ve gülümseyin!

10. Korkusuzluk

Çocuklar riskleri çoğu zaman dikkate almazlar. Yetişkinlikte korkusuzca davranmaktan çok güvende olmak tercih edilir. Ancak çoğu zaman bu aşırı güvende hissetme duygusu yeni başlangıçlar yapabilmek için, gereken risk alma ihtiyacını yumuşatır. Çocuklarınki kadar olmasa da, bir miktar korkusuzluk yeniliğe açık olmanızı sağlar.

11. Nasıl göründüğünün önemi yok!

Çocuklar diğer insanların onlara nasıl baktıklarıyla hiç ilgilenmezler. Başkalarıyla oynama ve konuşmayla ilgilidirler. Bir çocuk, başka bir insanın nasıl göründüğüyle de ilgilenmez. Bunun yerine o insanın özel yanıyla ya da ilgi çekici yaptığıyla ilgilenir. Siz de öyle yapın.

12. Yere düşünce ağlar ama sonra hemen kalkar!

Bir çocuk düşüp dizini yaraladığında bir süre sakinleştirilmek isteyebilir; ama daha sonra hemen toparlanır ve oyuna devam eder. Yetişkinlerin bundan öğreneceği önemli bir ders vardır ki o da, kötü şeyler olduğunda yelkenleri tamamen suya indirmemek… Bazı durumlarla başa çıkmak ve ilerlemek gerekir.

13. Elini tutmak…

Çocuklar birbirlerinin elinden tutarak okula giderler, parka ya da dışarı giderken yetişkinlerin ellerinden tutarlar. Birisinin elinden tutmaları onların kendilerini daha rahat ve güvende hissetmelerini sağlar. Yetişkinler de kendilerini güvende hissetmek isterler; ancak bir başkasının desteğini almak istemezler. Bazen aşırı gururlu olmak da buna engel olabilir. Çocuklar başkalarından destek görme ihtiyacını inkar etmeyip, bunu kabul ederler. Siz de bazı zamanlar gururu bir kenara bırakıp, o anda güvendiğiniz kişiden destek alabilirsiniz.

Hazırlayan: Başak DOĞRU

ARKADAŞINA GÖNDER
Anne babalar çocuklarından neler öğrenir?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN