çürükleri yapısını bozuyor!

Giriş Tarihi: 6.11.2019 17:32 Güncelleme Tarihi: 7.11.2019 11:15
Biberon çürükleri diş yapısını bozuyor!

Biberonla beslenme alışkanlığı fazla olan bebeklerde görülen ve mutlaka tedavi edilmesi gereken çürükleri tedavisi yapılmazsa daimi dişleri olumsuz etkiliyor. biberon çürükleri konusunda bilgiler verdi.

Biberonla beslenme alışkanlığı fazla olan bebeklerde görülen ve mutlaka tedavi edilmesi gereken biberon çürükleri tedavisi yapılmazsa daimi dişleri olumsuz etkiliyor. Diş Hekimi Mahmut Genç biberon çürükleri konusunda bilgiler verdi.

Biberon çürükleri erken dönemde süt dişlerinde meydana gelen çürüklerdir ve tedavi edilmez ise yerine gelecek daimi dişlerin sağlığını olumsuz etkilemektedir... Bebeklik döneminde biberon emzik ve anne sütünden kaynaklanır.Mutlaka tedavi edilmesi gerekir. Süt dişleri 7 12 yaşlarına kadar ağızda sağlıklı şekilde kalması gereken dişlerdir. Tedavisi anne baba kucağında uzman hekim tarafında yapılması gerekir. çok sayıda işlem var ise genel anestezi altında yapmak gerekebilir.

Bu çürüklerin tedavi edilmemesi sonucu ağrı apse enfeksiyon ve dişin kaybı meydana gelecektir. Süt dişinin erken kaybı hem psikolojik olarak çocuğu olumsuz etkilemekte hemde yerine gelecek daimi dişin yanlık çıkmasına gömülü kalmasına sebep olacaktır. Bu çürükler oluşmuş ise tedavi edilmesi gerekir. Daha da önemlisi oluşmadan önlenmesi gerekir.

BİBERON ÇÜRÜKLERİ NASIL ÖNLENİR?

  • -1 yaşıdan sonra uyku sırasında biberon emzik veya anne sütü veirlmemesi gerekir
  • -Beslenmeden sonra mutlaka su içirilmesi gerekir
  • -Dişler ilk sürmeye başladığında nemli temiz bir bez ile silinmeli ve diş temizleme silikonları kullanılmalıdır.
  • -Erken dönemde bir diş hekimi kontrolu yapılmalı ve çürük oluşmaması için önlemler alınmalıdır.
  • -Ara öğünmlerde dişlerin üzerine yapışan karbonhidratlı gıdalar yerine lifli meyve sebze kuruyemiş verilmelidir.
  • -3 yaşına kadar tükürme refleksi gelişmeyeceğinden macunsuz küçük boyutlu bir fırça ile fırçalama alışkanlığı edinilmelidir.
  • -Çocukların dişlerini kendileri fırçalamaları teşvik edilmelidir. ve çocuğumuza örnek teşkil etmesi için onun yanında dişlerimizi fırçalayabiliriz.

ARKADAŞINA GÖNDER
Biberon çürükleri diş yapısını bozuyor!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN