6 yaşına kadar özel deterjan kullanın, çift durulama yapın

Giriş Tarihi: 17.7.2019 14:15 Güncelleme Tarihi: 18.7.2019 09:31
6 yaşına kadar özel deterjan kullanın, çift durulama yapın

Annelerin aklına takılan sorulardan biri de bebeklerin çamaşırlarını yıkarken nasıl bir deterjan kullanmaları gerektiği oluyor. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Kemal Akpınar ise konu hakkında anneleri bilgilendiriyor.

Annelerin aklına takılan sorulardan biri de bebeklerin çamaşırlarını yıkarken nasıl bir deterjan kullanmaları gerektiği oluyor. Bebeklerin cildinin yetişkinlere göre daha hassas ve duyarlı olduğundan özel deterjan ve yumuşatıcılar kullanılması gerektiğini belirten Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Kemal Akpınar, "Özel deterjanlar 6 yaşına kadar kullanılmalı. Suda iyi çözülen deterjanlar tercih edilmeli, çift durulama yapılmalı. Çocukların çamaşırları nemli kalmamalı, açık havada kurutulmalı ve mutlaka ütülenmeli" dedi.

Cildi koruyan flora bebeklerde henüz oluşmamış olduğundan bebek cildi daha savunmasız oluyor. Bu durumun bebek cildini mikroorganizmalara karşı daha duyarlı hale getirdiğini belirten Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Kemal Akpınar, "Bu yüzden bebeğin, çocuğun cildine temas eden giysilerin temizliğini sağlayan maddelerin özellikli olması lazım" şeklinde konuştu.

ARKADAŞINA GÖNDER
6 yaşına kadar özel deterjan kullanın, çift durulama yapın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN