Hamilelikte kafein tüketimi konusunda uyarı!

Çocuklarda dikkat eksiklikleri, hiperaktivite bozukluklarının kafeinle ilişkisini gösteren, lösemiyi artırdığına dair de çalışmaların mevcut olduğunu söyleyen Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Ayşe Kavasoğlu, “Gebelikte kafein tüketimi anne karnındaki bebeğin hem duygusal hem fiziksel gelişimini etkiler” dedi.

Giriş Tarihi: 25.9.2020 07:05 ABONE OL
Hamilelikte kafein tüketimi konusunda uyarı!

Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümünden Op. Dr. Ayşe Kavasoğlu, gebelikte sıvı tüketimine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Kavasoğlu, hamilelikte su ihtiyacının arttığına işaret ederek "Günlük su ihtiyacımız 2 – 2,5 litre iken gebelikte bu ihtiyaç 3 – 3,5 litreye çıkar. Gebelikte yeterli su tüketimi ile anne adayları yaşanacak idrar yolu enfeksiyonu, kabızlık, hemoroid, mide yanması, vücut şişkinliği, ödem, bulantı, rahimde kasılma, gebelik çatlakları gibi problemlerin önüne geçerken, daha parlak ve sağlıklı bir cilde de sahip olabilir" dedi.

BEBEĞİ 100 SAAT ETKİLEYEBİLİR

Hamilelikte çay ve kahve tüketimine dikkat edilmesi gerektiğini belirten Kavasoğlu "Kahve ve çay içerdiği kafein dolayısıyla fazla tüketildiğinde hamilelikte zararlı olabilir" ifadelerini kullandı. Kavasoğlu, hamilelikte günlük alınabilecek kafein miktarının 200 mg (yaklaşık 3 fincan Türk kahvesi) olduğuna değinerek şöyle devam etti: "Kafein 200 mg'ı geçtiği zaman bebeğin plasentası yani eşindeki kan akımı yüzde 25 düşer. Ayrıca bebekler kafeini anne karnındayken, metabolize edemez. Bu yüzden bizde yarılanma ömrü 11 saat olan kafeinin, anne karnındaki bebekte yarılanma ömrü 100 saati bulabilir; bu kafeinin yarısının 100 saat sonra bile bebeğin kanında dolaşması demektir."

PASTÖRİZE EDİLMEMİŞ SÜTTEN KAÇININ

Yüksek doz kafein alımının bebeğin iskelet sistemini de olumsuz etkilediğini ifade eden Kavasoğlu "Boy kısalığına, uzuvlarda kol ve bacaklarda kısalığa, düşük doğum ağırlığına yol açar. Yine kafein rahimde kasılmalarla düşüğe yol açabilir" dedi. Kavasoğlu, gebelikte kaçınılması gereken diğer içecekleri ise şöyle sıraladı: "Pastörize edilmemiş süte; içeriğinde listeria adlı bakteri riski taşıdığı için dikkat etmemiz gerekir. Bu bakteri de erken doğuma ve düşüğe sebep olabilir. Alkol ve sigaranın hiç tüketilmemesi gerektiğini zaten hepimiz biliyoruz. Yüksek miktarda şeker içeren içecekler de bebeğin sağlığını riske atar."

KEKİK VE REZİNE ÇAYLARINA DİKKAT

Bazı bitki çaylarının da hamilelikte tüketilmesine dikkat edilmesi gerektiğini belirten Kavasoğlu, "Kış mevsiminde çokça tükettiğimiz bitki çayları; ada çayı, ökse otu, pelin otu, rezene, aloe vera, fesleğen, ginseng, kekik, meyan kökü ve yarpuz içeriyorsa düşüğe yol açabilir. O yüzden gebelikte bitki çayı tüketimine dikkat edilmeli. Aktarlarda kış çayı adı altında satılan içeriğini bilmediğimiz çaylardan uzak durulmalı" dedi.

ARKADAŞINA GÖNDER
Hamilelikte kafein tüketimi konusunda uyarı!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA