Duygusal durumunuzdaki iniş çıkışlarla nasıl baş edebilirsiniz?

Giriş Tarihi: 8.11.2017 14:14
Duygusal durumunuzdaki iniş çıkışlarla nasıl baş edebilirsiniz?

Hamilesiniz ve bazen bir anınız bir anınıza uymuyor. Bir an mutluyken bir anda hüzünleniyor ve kaygılanmaya başlıyorsunuz. Başta eşiniz olmak üzere etrafınızdakiler de ne yapacağını şaşırmış durumda. Bu kontrol edemediğiniz duygusal iniş çıkışlara siz de anlam veremiyorsanız yazımızı mutlaka okuyun!

Hamilelik sırasında bedensel değişikliklerin yanında daha önce hiç yaşamadığınız duygusal dalgalanmalar hissedebilirsiniz. Her anne adayı gibi bu değişiklikler karşısında zaman zaman demoralize olabilirsiniz. İşte İstanbul Doğum Akademisi'nden Hamile ve Doğum Psikoloğu ve Uzmanı Psikolog Neşe Karabekir, anne adaylarının hamilelik sürecinde yaşadığı duygu karmaşasıyla baş ederken bazı h noktalara çok dikkat etmesi gerektiğini söylüyor. İşte bu konudaki önerileri… .

Hamilelik öncesi süreçler

Hamilelik döneminin nasıl bir duyguda ve nasıl bir kalitede geçeceği biraz da hamilelik öncesi kadının yaşadıklarına bağlıdır. Tüm hayatını, hayatındaki stresli durumları nasıl geçirmiş, neler yaşamış, ailede ve varsa iş yaşamındaki değişimleri, yenilikleri karşılama toleransı nasıl olmuş, o güne kadar getirdiği kişilik yapısı nasıl? Tüm bunların önemi ve farkındalığı hamilelik sürecine direkt etkilidir. Hamileliği, yumurta ve sperm birleştiği andan itibaren değil çok daha öncesinden düşünmek iyi olabilir.

Öneri: Kadının hamilelik öncesinde gerek vücut gerekse psikolojik farkındalığını arttırması önemlidir. Kendini ve kişiliğini tanıyacak ve geliştirecek her çalışma kendine büyük bir yatırımdır.

Aile içi ilişkisi

Anne olma yolunda bir anne adayı, ailesinden en çok da annesiyle olan ilişkisinden hem olumlu hem de olumsuz anlamda etkilenecektir. Ailede ise duruşu, kaçıncı çocuk olduğu, ailenin diğer bireyleriyle ilişkisi ve özellikle ailesinin kadınlarıyla ilişkisi anlamlıdır. Bu alandaki zorluklar hamilelik sürecini etkiler.

Öneri: Bu bilgileri annesiyle konuşması eğer anne hayatta değilse bu anlamda psikolojik bir destek alması önemlidir. Annesiyle olan ilişkisi onun da nasıl bir anne olacağının önemli bir göstergesidir. Ben annem gibi olmayacağım cümlesi veya tamamen annem gibi bir anne olmak istiyorum cümlesi anne adayını tam olarak sağlıklı bir sürece götürmez. Ailedeki yerini mümkün olduğunca anlamaya ve sorgulamaya çalışmalıdır.

Eşi ile ilişki

Hamilenin eşiyle olan ilişkisinin başlangıcı, nasıl geliştiği, yaşanılan cinsellik ve bunun kalitesi, cinsellikteki duyguları, orgazm olup olmaması, kendini ikili ilişki içinde nasıl ifade ettiği, istenilen bir evlilik olup olmadığı gibi faktörler duygulanımları direkt etkileyecektir. Eşin annelik sürecindeki desteği ve ilgisi de çok farklı sonuçlar doğurabilir.

Öneri: Eş ile ilişki hayatın en önemli önceliklerindendir. Nasıl seçtiğinizden tutun da, yaşanılan birçok an özeldir ve kayıtlara geçer. O yüzden bu süreci eş ile beraber yaşamak değerlidir. Onun da baba olma sürecinde olduğunu unutmamak ve ebeveyn olmaya geçerken eş ve sevgili ve karıkoca olmayı da atlamamak lazımdır.

Anne adayının kendisiyle olan ilişkisi

Bu hem önemli hem de çok soyut bir kavramdır. Kadının tüm hayatı boyunca kendisiyle olan ilişkisi, kendine olan sevgisi ve değeri, hayat kalitesini nasıl oluşturduğu, zorluklar ve kararlar karşısındaki tutumu hamilelikte de çok önemlidir.

Öneri: Kendine bakmak ve tanımak gibi kavramların çeşitli teknikleri vardır. Herkes bunu kendine uygun bir yöntemle yapar (psikoterapi, dans, çeşitli hobiler vs). Ama en önemlisi; her olayda, her seçimde, her kararda neler olduğuna bakabilme ve kendine özeleştiri yapabilme cesaretidir.

Hamilelik ve doğum hikayelerinden etkilenir

Her ailenin kendine ait hikayeleri, kendine ait sırları vardır. Bu aile hikayeleri genetik olarak duygusal miraslar şeklinde geniş aileden bir sonraki kuşaklara aktarılır. Bunlar bazen hamilenin şahsen duyduğu bazen de sadece sezgisel olarak hissettiği hikayelerdir. Kuşaklar boyunca özellikle kadınlardan gelen doğum hikayeleri, farkında olmadan bilinçdışından gelen kayıtlarla hamilenin duygusal süreçlerini ve hatta doğum şeklini bile etkiler.

Öneri: Aile ağacı, psikodrama veya çeşitli aile terapileri teknikleriyle geçmiş kuşaklarda neler olduğuna ve bu yaşanmışlıkların bugüne etkisine bakmak ve bunların üstünde çalışmak mümkündür. Bildiğimiz ve hatta özellikle de konuşulmayanların etkisi, sırların, aile hikayelerinin ve aile hayatlarının etkisi çok büyüktür.

Anne adayının çevresi de onu etkileyebilir!

Hamilelik sürecinde kadının tüm duyuları hamilelik, doğum ve bebeklerle ilgili her türlü bilgiye açıktır. Bu durumun hem avantajlı hem dezavantajlı tarafları vardır. Birçok farklı uyarana açık olmak hem iyidir hem de olumsuz bilgileri de getireceği için ve hamileyi gereksiz strese sokacağı için de istenilen değildir. Anlatılan hikayelerin hepsi olumlu olmayabilir ve bu, anne adayını zaten hassas olduğu korkulu kaygılı noktalara götürebilir.

Öneri: Anne adayının hamilelik sürecinde kesinlikle olumsuz hikayelerden, söylemlerden kendini koruması ve çekilmesi gerekir. Bu durum bazı sosyallikleri bozsa bile bu korunmaya ihtiyacı vardır. Buna rağmen duyduğu bazı hikayelerden bilinçdışının etkilenmesi her zaman durdurulamaz ama etkisi azaltılabilir. Anne adayı, hikayelerin kendisiyle bağlantılı olmadığını ve herkesin hamileliğinin ve doğumunun, kendine has ve nadide olduğunu unutmamalıdır.

Hamileliğe nasıl karar verildiği önem taşır

Hamileliğin istenilen mi, kaza ile mi veya nasıl bir şekilde ve duyguyla olduğu hamilelik sürecini de etkiler. Bazen kaza ile olan hamilelikler çok istenilen bir sürece dönüşebilir bazen de çeşitli nedenlerle çok zor bir hale gelebilir. O yüzden hamileliği oluşturan cinsel ilişkiden itibaren nasıl bir duyguyla oluştuğu önemlidir. Çünkü anne adayı hamilelik esnasında bunu da düşünür ve kafasına takabilir.

Öneri: Hamileliğin oluşma sürecinin farkına varıp eğer olumsuz bir durum varsa ertelemeden üstünde çalışması lazımdır. Mesela eğer kaza ile kalınan bir hamilelikse veya aldırılmak istenmiş ama vazgeçilmişse bunu halının altına süpürmeden, kendi içinde halletmesi veya yardım alması şarttır.

Hamilelik öncesi ve esnasında yaşananlar

Hamilelik öncesi ve esnasında gerek aile içinde yaşanan hastalık, ölüm, ev ve iş değiştirme veya farklı stresler, kavgalar, ayrılıklar, savaş ve doğal afetler hamilelik sürecini etkiler. Özelikle anne adayının daha önce düşük, kürtaj ve ölü doğumları varsa, hamilelik öncesi veya esnasında daha önce içine bastırıp yaşayamadığı ve yas sürecini ertelemeden yaşaması gerekir ve beklenir.

Öneri: Hamilelik öncesindeki bu farklı ve zor süreçlerde anne adayının sadece hamile olduğu için etkilenmemeye ve bunları yok saymaya çalışması uygun bir tutum değildir. Anneyi etkileyen her travma, bir şekilde bebeği de etkileyecektir. Özellikle yeni kürtaj veya düşük veya ölü doğumlardan sonra kadının kendine gerekli zamanı vermesi çok önemlidir. Ruh, vücudun iyileştiği hızda iyileşmez. Bu zor zamanlardan sonra kadının yas tutma sürecini atlattığından emin olması gerekir. Özelikle daha iyi gelir, çivi çiviyi söker gibi bir mantık hiç sağlıklı olmayacaktır.

Hormonal değişimler

Hormonal değişimler hamileliği fiziksel olarak bazen takip edilemeyecek hızda etkiler. Özelikle duygusal süreçler ve hassasiyet, alınganlık alanında çok etkilidir.

Öneri: Bu dengenin oluşmasını ve bu farklılığı kabul etmek değişimlere uyumlanmak ve teslim olmak gerekir.

Vücut imajıyla ilgili stres

Anne adayı her ne kadar hamilelik döneminde vücudunda nasıl değişiklikler olacağını bilse bile bu durumu yaşarken strese girmesi söz konusu olabilir. Tahmininden daha farklı bir vücut şekli oluşmuş olabilir. Bu durum cinselliğini, günlük hayat aktivitelerini etkiliyorsa psikolojisini de olumsuz olarak etkileyecektir.

Öneri: Bu süreçte yapılacak her türlü egzersiz (kişinin tercihine göre; dans yoga, pilates, yürüyüş vs) vücuttaki değişimleri daha kolay kabul etmeyi getirecektir. Bu aşamada anne adayı kadın olmak ve seksi olmamak gibi streslere de girebilir. Bu noktada kadın-erkek ilişkisi ve erkeğin tavrı tarzı çok önem kazanır.

Hazırlayan: Aytülike KESKİN

ARKADAŞINA GÖNDER
Duygusal durumunuzdaki iniş çıkışlarla nasıl baş edebilirsiniz?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN